Programy

Głowacki o scenariuszu do "Wałęsy": Skoro Polański mówił, że się nadajesz, to nie możesz odmówić

Programy

Aktualizacja:
Głowacki: Mieliśmy pewne starcia w czasie pisania
tvn24Agata Passent i Filip Łobodziński rozmawiali z Januszem Głowackim

- Mieliśmy pewne starcia w czasie pisania, bo ja miałem taką bardziej ironiczną wizję niż miał Andrzej, który jest jednak dobrem narodowym - powiedział w "Xięgarni" w TVN24 pisarz Janusz Głowacki, opisując kulisy powstania scenariusza do filmu o Lechu Wałęsie.

Głowacki opowiedział m.in. o tym, dlaczego to właśnie on stworzył scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". - Wajda się spytał, czy nie napisałbym scenariusza o Wałęsie. Powiedział, że Polański mówił, że ja się nadaję - opowiedział pisarz. - Skoro Polański mówił, że się nadajesz, to nie możesz odmówić - argumentował.

Książka o pisaniu

O tym, jak przebiegała praca nad scenariuszem filmu o byłym prezydencie Głowacki opowiedział szczegółowo w swojej najnowszej książce "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".

- Mieliśmy pewne starcia w czasie pisania, bo ja miałem taką bardziej ironiczną wizję niż miał Andrzej (Wajda - red.), który jest jednak dobrem narodowym. On chciał uwzględnić wszystko, co było do uwzględnienia. Ja chciałem po prostu napisać dobry scenariusz. Ciągnąłem to w stronę przypowieści ironiczno-dramatycznej, tragiczno-groteskowej, a w tle odbywała się historia Polski - mówił Głowacki.

Wspominał, że "ten scenariusz pisał się bardzo długo". -Jeszcze wtedy nie było manifestacji, Smoleńska, tej całej tragedii zamienionej w operetkę, jeszcze nie mówiono, że premier Donald Tusk razem z Putinem umocowali trotyl do kół i wszystko wybuchło - podkreślił pisarz.

Mówił też, jak poradził sobie z językiem, jakiego używa Lech Wałęsa, tzw. "wałęsizmami". - Studiowałem wypowiedzi Lecha Wałęsy. On ma oszałamiające zdolności językowe, naprawdę. Żeby wymyślić, że "tonący brzytwy chwyta się byle czego", a Więckiewicz to cudowanie złapał - stwierdził Głowacki.

O kacu i bez tytułu

Marek Sierocki polecił najnowszą książkę Philipa Normana pt. "Szał! Prawdziwa historia Beatlesów". Michał Komar opowiedział z kolei o ...kacu. Podstawą do tematu jest książka Davida E. Outerbridge pt. "Kac, czyli co zrobić nazajutrz".

W serii "Rusinek w Xięgarni" Michał Rusinek polecił książkę pt. "A gdzie tytuł?" Herve Tullet. Na jej przykładzie udowadniał, że książki dla dzieci to dzieła na wskroś postmodernistyczne.

Michał Rusinek w "Xięgarni"
Michał Rusinek w "Xięgarni"tvn24
Gościem "Xięgarni" był Janusz Głowacki
Gościem "Xięgarni" był Janusz Głowackitvn24

Autor: mn/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości