Programy

Wręczenie zaświadczeń o wyborze na europosłów. Biedronia, Belki i kilkorga innych nie było

Programy

PKW wręczyła w piątek europosłom zaświadczenia o wyborze
PKW wręczyła w piątek europosłom zaświadczenia o wyborzetvn24
wideo 2/35

Państwowa Komisja Wyborcza wręczyła w piątek w Sejmie zaświadczenia o wyborze nowym posłom do Parlamentu Europejskiego. Na uroczystości nie pojawiło się kilkoro z nich, między innymi Robert Biedroń, Marek Belka, Elżbieta Łukacijewska czy Janina Ochojska.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek po godzinie 12. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza wręcza posłom do Parlamentu Europejskiego zaświadczenia o wyborze nie później niż 14. dnia po ogłoszeniu obwieszczenia o wynikach wyborów. Opublikowano je w Dzienniku Ustaw 28 maja.

Absencja kilku posłów do europarlamentu

Pełniący obowiązki przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz zwrócił się do zebranych na sali nowo wybranych eurodeputowanych. - Zostaliście wybrani (...) posłami do Parlamentu Europejskiego na kadencję 2019-2024, będziecie w nim reprezentować naród polski - powiedział.

- Idziecie do Brukseli i Strasburga, by reprezentować naszą ojczyznę w Europie ojczyzn. Ta wizja generała (Charlesa - red.) de Gaulle'a jest realizowana z udziałem Polski już od ponad 15 lat - dodał.

Następnie Kozielewicz wręczył zaświadczenia o wyborze.

W uroczystości wzięli także udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W Sali Kolumnowej nie pojawiło się kilkoro nowych europosłów - Marek Belka (Koalicja Europejska), Robert Biedroń (Wiosna), Włodzimierz Cimoszewicz (Koalicja Europejska), Elżbieta Łukacijewska (Koalicja Europejska), Janina Ochojska (Koalicja Europejska), Radosław Sikorski (Koalicja Europejska), Sylwia Spurek (Wiosna).

W związku z absencją nie odebrali oni na razie swoich zaświadczeń o wyborze.

Kilkorga posłów do Parlamentu Europejskiego nie było na uroczystości odbioru zaświadczeń o wyborze
Kilkorga posłów do Parlamentu Europejskiego nie było na uroczystości odbioru zaświadczeń o wyborzetvn24

Część artystyczna uroczystości

Po wręczeniu zaświadczeń rozpoczęła się część artystyczna, w której programie są utwory Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystek Filharmonii Narodowej: Małgorzaty Pańko-Edery (mezzosopran) i Anny Marchwińskiej (fortepian). Dobór repertuaru jest nawiązaniem do obchodzonego Roku Moniuszki.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

Zmiana w liczbie mandatów

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wybraliśmy 52 europosłów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w nich 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna Roberta Biedronia - trzy. Frekwencja wyniosła 45,68 procent i była najwyższą w historii tych wyborów w Polsce.

Pełna lista polskich europosłów >

Liczbę wybranych 52 europosłów - o jednego więcej niż w poprzednich wyborach do europarlamentu - ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów. Jednak w związku z tym, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej na początku lipca Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty, w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Posłem, który do czasu opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię nie obejmie swojego mandatu jest Dominik Tarczyński (PiS). Do tego czasu Tarczyński nie straci funkcji posła.

Zmiany w rządzie Morawieckiego. Giełda nazwisk. CZYTAJ WIĘCEJ >

Wybrani europosłowie

Z list Wiosny Roberta Biedronia do europarlamentu weszli: Robert Biedroń, Sylwia Spurek i Łukasz Kohut.

Z list Koalicji Europejskiej mandat uzyskali: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner, Andrzej Halicki, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.

Z kolei z list PiS do europarlamentu weszli: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Dominik Tarczyński, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński i Elżbieta Rafalska.

Autor: akr/adso / Źródło: TVN24, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości