Programy

Czy matematyka może opętać i kto się wstydzi kryminałów? Marek Krajewski w "Xięgarni"

Programy

Aktualizacja:
Czy matematyka może opętać i kto się wstydzi kryminałów?
tvn24Gościem "Xięgarni" był Marek Krajewski

- Literatura kryminalna miała takie piętno rozrywki bardzo jarmarcznej - przyznał w "Xięgarni" Marek Krajewski, autor kryminałów. Mówił też, że dawniej przyznać się w środowisku intelektualnym, że czyta się takie książki, budziło "dysonans". Nie zrażony tymi opiniami były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego w swojej ostatniej powieści "Władca liczb" dowodzi, ile ze zbrodnią ma wspólnego matematyka.

Akcja wydanej właśnie książki Marka Krajewskiego toczy się we Wrocławiu lat 50. ubiegłego wieku.

- Pojawiają się pewne miejsca o charakterystycznych współrzędnych geograficznych, które to współrzędne układają się w prosty ciąg. I w tych miejscach uaktywnia się moc "władcy liczb", który na początku wydaje się postacią demoniczną, ale potem, bo jak wiadomo horrorów nie piszę, okazuje się postacią z krwi i kości - opowiadał autor.

Autorzy "Xięgarni" zwrócili uwagę, że Krajewski bardzo szczegółowo opisuje Wrocław sprzed 60 lat, kiedy to rozgrywają się losy jego bohaterów. Pisarz zaznaczył jednak od razu, że jego celem nie jest zaznajomienie ludzi z historią. - Moim zadaniem jest dostarczenie im godziwej rozrywki. Ponieważ jestem autorem retro-kryminałów, osadzam swoje książki w przeszłości - wyznał Krajewski..

Pytany o to, czy matematyka może opętać i prowadzić do zbrodni powiedział, że "chyba tak". - A przynajmniej tak jest w mojej książce - stwierdził Krajewski.

Książki dla gawiedzi?

Gospodarze programu, Agata Passent i Filip Łobodziński, zwrócili uwagę, że w ostatnim czasie w Polsce powieści kryminalne stały się bardzo popularne. Skąd ta fascynacja?

- Polska stała się normalnym krajem - stwierdził krótko Krajewski. Chociaż przyznał, że powiedzieć w środowisku intelektualnym, w latach 70./80., że czyta się kryminały, budziło "dysonans".

- Kultura popularna, także i sport, były często traktowane w pewnym środowisku jako rozrywka dla gawiedzi. Literatura kryminalna miała takie piętno rozrywki bardzo jarmarcznej - mówił pisarz, choć zaznaczył, że w innych krajach Europy Zachodniej kryminały nie budziły takich odczuć.

Program o książkach

"Xięgarnia" to cykliczny program telewizyjny poświęcony literaturze i książkom, emitowany w TVN24. Program dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". Producentem wykonawczym jest SOLFILM. Na antenie pojawia się od września 2012 roku. Co sobotę Agata Passent i Filip Łobodziński zapraszają do studia pisarzy, poetów lub tłumaczy z Polski i zagranicy.

Ponadto Michał Rusinek i Michał Komar prezentują intrygujące książki i zjawiska w literaturze, a znane postaci ze świata filmu, muzyki, sztuki, sportu czy show-biznesu opowiadają o swoich odkryciach i fascynacjach literackich.

Pełne wydanie programu "Xięgarnia"
Pełne wydanie programu "Xięgarnia"tvn24

Autor: kło, ktom//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości