Programy

"Człowiek utalentowany jest niebezpieczny". György Spiró w "Xięgarni"

Programy

Aktualizacja:
György Spiró w "Xięgarni"
tvn24György Spiró będzie gościem "Xięgarni"

Obecnie najważniejsza jest telewizja, teatr jest na marginesie. Nie ma więc tak "niebezpiecznych" aktorów czy reżyserów, jak Wojciech Bogusławski - mówił w "Xięgarni" György Spiró, węgierski prozaik, dramatopisarz i eseista, opowiadając o bohaterze swojej ksiązki "Iksowie".

Spiró zdradził, co sprawiło, że zainteresował się ojcem teatru polskiego Wojciechem Bogusławskim i napisał powieść "Iksowie".

- Spotkałem się z dyrektorem Ossolineum. Otrzymałem dwie paczki, była w nich jedna książka - recenzja teatralna towarzystwa Iksów. Od razu wiedziałem, że jest to wspaniały temat na powieść - zdradzi pisarz.

Jak wyjaśnił, chciał napisać powieść polityczną inspirowaną ich historią. Iksowie byli członkami podporządkowanego Petersburgowi rządu Królestwa Polskiego po 1815 r., stanowili więc dobrą metaforę sytuacji Europy Środkowej w czasach komunizmu.

Pytany, dlaczego Iksowie tak zawzięcie atakowali Bogusławskiego, odpowiedział: - Był niebezpieczny, bo był utalentowany. Każdy utalentowany człowiek jest niebezpieczny.

Spiró stwierdził, że obecnie dla polityków najważniejsza jest telewizja, teatr jest na marginesie. Nie ma więc tak "niebezpiecznych" aktorów czy reżyserów, jak Bogusławski

Zaznaczył, że Bogusławski jest dla niego kimś na miarę bohatera narodowego, którego we współczesnych czasach już nie spotyka.

Spiró podkreślił, że dzięki temu, że zdecydował się na naukę języka polskiego, mógł się zapoznać ze wspaniałym dorobkiem polskich pisarzy i poetów, których nie ma w kulturze węgierskiej.

- Polska kultura jest jedną z najciekawszych w Europie Środkow-Wschodniej - podkreślał.

Spiró jest też autorem "Mesjaszy", książki traktującej o Adamie Mickiewiczu i Andrzeju Towiańskim.

- Obie te postaci są dla mnie ogromne, o jakości europejskiej. Mam poczucie, że Polacy nie doceniali tych figur - powiedział pisarz.

Znawca polskiej kultury

György Spiró jest znawcą polskiej kultury, ma w dorobku przekłady dramatów Wyspiańskiego i Gombrowicza. Jest także autorem licznych powieści, m.in. "Krużganku", "Przybysza" czy "Mesjaszy". Spiró jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród nich jest Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka, przyznawana przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

"Xięgarnia" to cykl spotkań z najwybitniejszymi i najciekawszymi pisarzami. Stałymi felietonistami programu są pisarz i eseista Michał Komar oraz Michał Rusinek specjalista od retoryki i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

György Spiró w "Xięgarni"
György Spiró w "Xięgarni"tvn24

Autor: mac, db//kdj,tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości