Cypr świętuje, ale kryzys nadal trwa. "To dopiero początek"

Cypr świętuje, ale kryzys nadal trwa. "To dopiero początek
Cypr świętuje, ale kryzys nadal trwa. "To dopiero początek
tvn24
tvn24Rajski Cypr cały czas walczy z kryzysem

Paradoks - to greckie słowo najlepiej opisuje fakt, że rok po kryzysie, który zrujnował Cypr, mieszkańcy wyspy świętują. Ale Cypryjczycy z kłopotami nadal się zmagają. - To dopiero początek. Na Cyprze wciąż dziś jest bardzo ciężko - mówi jeden z nich.

Cypryjczycy 50 dni przed Wielkanocą tańczą, jedzą, bawią się. - To taka tradycja, że w Zielony Poniedziałek starasz się wieść życie najprościej, ale i najpełniej jak potrafisz. I to daje ci odwagę na przyszłość - tłumaczy Jorgos Wasiliu, były prezydent Cypru.

Ale ta radość wcale nie oznacza, że Cypryjczycy kłopoty mają już za sobą. - To dopiero początek. Na Cyprze wciąż dziś jest bardzo ciężko - mówi mieszkaniec Cypru Michalis Michaililis.

W tym świętowaniu więcej jest potrzeby zapomnienia. - Musisz mieć możliwość powiedzieć sobie "okej, mam kłopoty w życiu mam swoje problemy, ale jeśli wciąż będę o nich myślał, może mi się nie udać. Muszę mieć możliwość zrelaksowania się, by móc iść dalej - dodaje Wasiliu.

"W ciągu kilku dni stracili wszystko"

Były prezydent Cypru mówi, że nie życzy żadnemu krajowi, żeby przeżył to, co Cypr podczas kryzysu w 2013 roku. - To było coś nieprawdopodobnego - ocenia. W marcu 2013 roku strefa euro po raz pierwszy w historii postanowiła ratować bankrutujące państwo prywatnymi pieniędzmi ulokowanymi na bankowych depozytach. Banki zostały zamknięte. - W ciągu zaledwie kilku dni ludzie, którzy czuli, że są w całkiem niezłej kondycji finansowej zrozumieli, że stracili wszystko - opowiada Wasiliu.

Pomocowe warunki

Sytuacja gospodarcza na Cyprze ma się poprawić dzięki planowi gospodarczemu, który narzucili Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską.

Aby otrzymać 10 mld pomocy Cypr zobowiązał się m.in. w całości lub częściowo państwowych branż - telekomunikacyjnej czy energetycznej.

Cały program "Tu Europa"
Cały program "Tu Europa"tvn24

Autor: nsz/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości