Cypr świętuje, ale kryzys nadal trwa. "To dopiero początek"

Programy

tvn24Rajski Cypr cały czas walczy z kryzysem

Paradoks - to greckie słowo najlepiej opisuje fakt, że rok po kryzysie, który zrujnował Cypr, mieszkańcy wyspy świętują. Ale Cypryjczycy z kłopotami nadal się zmagają. - To dopiero początek. Na Cyprze wciąż dziś jest bardzo ciężko - mówi jeden z nich.

Cypryjczycy 50 dni przed Wielkanocą tańczą, jedzą, bawią się. - To taka tradycja, że w Zielony Poniedziałek starasz się wieść życie najprościej, ale i najpełniej jak potrafisz. I to daje ci odwagę na przyszłość - tłumaczy Jorgos Wasiliu, były prezydent Cypru.

Ale ta radość wcale nie oznacza, że Cypryjczycy kłopoty mają już za sobą. - To dopiero początek. Na Cyprze wciąż dziś jest bardzo ciężko - mówi mieszkaniec Cypru Michalis Michaililis.

W tym świętowaniu więcej jest potrzeby zapomnienia. - Musisz mieć możliwość powiedzieć sobie "okej, mam kłopoty w życiu mam swoje problemy, ale jeśli wciąż będę o nich myślał, może mi się nie udać. Muszę mieć możliwość zrelaksowania się, by móc iść dalej - dodaje Wasiliu.

"W ciągu kilku dni stracili wszystko"

Były prezydent Cypru mówi, że nie życzy żadnemu krajowi, żeby przeżył to, co Cypr podczas kryzysu w 2013 roku. - To było coś nieprawdopodobnego - ocenia. W marcu 2013 roku strefa euro po raz pierwszy w historii postanowiła ratować bankrutujące państwo prywatnymi pieniędzmi ulokowanymi na bankowych depozytach. Banki zostały zamknięte. - W ciągu zaledwie kilku dni ludzie, którzy czuli, że są w całkiem niezłej kondycji finansowej zrozumieli, że stracili wszystko - opowiada Wasiliu.

Pomocowe warunki

Sytuacja gospodarcza na Cyprze ma się poprawić dzięki planowi gospodarczemu, który narzucili Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską.

Aby otrzymać 10 mld pomocy Cypr zobowiązał się m.in. w całości lub częściowo państwowych branż - telekomunikacyjnej czy energetycznej.

Cały program "Tu Europa"tvn24

Autor: nsz/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Magazyny:
Raporty: