Programy

Co z tym dachem? "System czujników uniemożliwia"

Programy

"NCS sugerowało zamknięcie dachu"
tvn24Według instrukcji dachu nie można rozsuwać w czasie opadów deszczu

Można było zasunąć dach przed rozpoczęciem meczu z Anglią i uniknąć zalania murawy? Architekt Stadionu Narodowego jest przekonany, że taka operacja jest możliwa w trakcie opadów deszczu. Narodowe Centrum Sportu twierdzi zgoła co innego i przedstawia instrukcję obsługi zadaszenia stadionu. "W razie deszczu niemożliwe jest uruchomienie systemu napędowego dachu ruchomego" - czytamy w nim.

Wyciąg z instrukcji obsługi dachu

Padający przez wtorkowe popołudnie w Warszawie deszcz zalał murawę Stadionu Narodowego i zapowiadany jako "mecz jesieni" z od zawsze niewygodną biało-czerwonym Anglią trzeba było przełożyć na następny dzień.

Strumienie wody zalały plac gry, mimo że Narodowy dysponuje ruchomym dachem, którego jednak nie zdecydowano się użyć.

Architekt obiektu Zbigniew Pszczulny dziwi się, czemu nie zdecydowano się zasunąć konstrukcji nawet krótko przed pierwszym gwizdkiem sędziego, gdy opady były najmocniejsze i trawa coraz bardziej nasiąkała.

- Dlaczego dach jest otwarty, nie wiem. W każdej chwili można go otworzyć i zamknąć w tych temperaturach, które teraz panują - dziwił się we wtorek wieczorem.

Architekt Narodowego: dach można zamknąć w każdej chwili
Architekt Narodowego: dach można zamknąć w każdej chwilitvn24

Względy bezpieczeństwa

Jego argumentację odpiera operator stadionu, Narodowe Centrum Sportu. Zdaniem rzeczniczki NCS dach można zamknąć dopiero wtedy, gdy nie pada deszcz. - Tak mówi instrukcja bezpieczeństwa. W momencie, gdy są opady, to dachem nie można operować, głównie ze względu na bezpieczeństwo przebywających na stadionie ludzi - przekonuje Daria Kulińska.

Na potwierdzenie NCS przedstawia instrukcję obsługi zadaszenia w czasie różnych warunków atmosferycznych. Instrukcję sporządziła włoska firma Cimolai Technology, która wykonała dach Narodowego. Zamieszczone są w niej cztery okoliczności pogodowe, które wykluczają zasuwanie i rozsuwanie dachu. Jedną z nich są opady deszczu.

"W razie deszczu niemożliwe jest uruchomienie systemu napędowego dachu ruchomego. W takich warunkach pogody system czujników uniemożliwia uruchomienie systemu dachu ruchomego" - czytamy w instrukcji.

Piłkarze nie chcieli

Sprawę użycia dachu w dniu meczu komplikują przepisy FIFA. Rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska mówiła we wtorek tvn24.pl, że według przepisów spotkanie powinno zostać rozegrane w takich samych warunkach, w jakich odbył się oficjalny trening. Poniedziałkowe zajęcia piłkarzy Polski i Anglii na Narodowym odbyły się przy otwartym dachu.

Rzeczniczka zaznaczyła jednak, że "w ekstremalnych sytuacjach - a taka zdaniem Olejkowskiej miała miejsce we wtorek - kwestia zamknięcia dachu jest rozpatrywana indywidualnie".

- Na zasunięcie dachu muszą zgodzić się delegat meczu, obserwatorzy i obie drużyny. Ani polska, ani angielska strona nie chciała jednak takiego rozwiązania - podkreśliła Olejkowska.

Mecz odbędzie się w środę o godz. 17.

Tak się rozkłada dach Narodowego
Tak się rozkłada dach Narodowegotvn24

Autor: twis/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Tomek Goździewicz

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości