Prezydent składa wniosek o zwołanie Zgromadzenia Narodowego

TVN24

tvn24Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Obchodów 100-lecia Niepodległości (wideo z 11 września)

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Sejmu o zwołanie na 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Tego dnia przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rzecznik prezydenta przekazał, że wniosek prezydenta ma związek z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

5 grudnia przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Zwracam się do pana marszałka z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w dniu 5 grudnia 2017 roku w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia przypada bowiem 150. Rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości, żołnierza i męża stanu, którego osoba i dokonania uznawane są za jedne z najważniejszych symboli odrodzenia niepodległej Polski w roku 1918" - napisał prezydent w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu, którego treść ujawnił portal 300polityka.pl.

Andrzej Duda "wyraża przekonanie, że u progu roku 2018 potrzebne będzie uroczyste wydarzenie, które zaznaczy początek obchodów tego wyjątkowego jubileuszu (stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - red.) oraz we właściwy sposób podkreśli jego wagę".

Prezydent pytany przez dziennikarzy w Wodzisławiu Śląskim o swój wniosek powiedział, że urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego to "inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości".

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że "Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne". - W ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości - powiedział, przypominając, że Sejm ustanowił 2017 rok Rokiem Józefa Piłsudskiego. Kolarski dodał, że decyzję w sprawie prezydenckiego wniosku podejmie Prezydium Sejmu.

"Intencje bardzo szlachetne"

- Pan prezydent zwrócił się o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w 150. rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego. Jest to zupełnie zasadne, myślę, że do tego Zgromadzenia, do tego spotkana w tym dniu dojdzie - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na pytanie, czy nie ma tu drugiego dna marszałek odparł: to jest rocznica tak oczywista i będzie orędzie. Intencje tego są bardzo szlachetne.

Zgromadzenie Narodowe

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

Po raz ostatni Zgromadzenie Narodowe zebrało się 15 kwietnia 2016 roku z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W trakcie posiedzenia obu izb parlamentu orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Obchody w setną rocznicę odzyskania niepodległości

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. Na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu na początku września prezydent mówił, że chciałby, aby była świadomość lokalnego wkładu w odzyskanie niepodległości i aby w lokalnych społecznościach byli wspominani ci, którzy są "bohaterami niepodległości". W skład Komitetu obok prezydenta wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP,tvn24.pl