Prezydent Andrzej Duda odebrał w nocy ślubowanie od czterech nowych sędziów TK

TVN24

Prezydent podjął decyzję w sprawie czterech sędziów TKtvn24
wideo 2/36

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Sejm wybrał ich wczoraj, po tym jak tydzień temu przyjęto uchwały, w których stwierdzono nieważność poprzedniego wyboru, którego dokonano w październiku.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Ślubowanie w obecności Andrzeja Dudy złożyli wybrani wczoraj wieczorem czterej nowi sędziowie TK: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Wszyscy pojawili się dziś w Trybunale i rozpoczęli pracę.

- Zachowana została ciągłość pracy Trybunału – powiedział prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru TK.

Ślubowania nie złożyła - także wybrana w środę - Julia Przyłębska, której kadencja rozpocznie się 9 grudnia. Pozostali zastąpią sędziów, których kadencje zakończyły się w listopadzie oraz 2 grudnia.

Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów
tvn24

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zapowiedział, że prezydent odbierze ślubowanie od Przyłębskiej po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w TK.

Poprzednią piątkę sędziów posłowie wybrali w Sejmie poprzedniej kadencji na początku października. Prezydent Andrzej Duda od wybranych wówczas sędziów nie odebrał ślubowania.

Dziś o godz. 9:00 Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zgodności z konstytucją ustawy, na podstawie której dokonano poprzedniego wyboru piątki sędziów TK. Wydanie specjalne w TVN24 od 8:45.

Autor: ts//plw / Źródło: PAP, tvn24.pl