Premium

Jakie obowiązki ma ambasador Bańka? Nie wiadomo - urząd i stadion ukrywają zapisy umów

Zdjęcie: gettyimages.com

Urząd marszałkowski w Katowicach oraz spółka Stadion Śląski odmówiły nam informacji o obowiązkach Witolda Bańki jako ambasadora ich marek. Szef Światowej Agencji Antydopingowej i były minister sportu zapewnia, że odwiedził obiekt w Chorzowie "kilkadziesiąt razy" razy i uczestniczył "w licznych wydarzeniach".

O ukrywaniu w tajemnicy wartości dwóch umów, na podstawie których prezydent Światowej Agencji Antydopingowej jest ambasadorem "Marki Śląskie" oraz Stadionu Śląskiego, portal tvn24.pl napisał pod koniec listopada. Stadion zasłaniał się wówczas tajemnicą przedsiębiorstwa, a urząd nie odpowiedział na pytania o kwotę umowy.

23 grudnia zeszłego roku na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwróciliśmy się do urzędu marszałkowskiego w Katowicach z wnioskiem o udostępnienie zapisów umów określających obowiązki ambasadorów. Nasz wniosek dotyczył dwóch osób pełniących rolę ambasadorów tego regonu – Witolda Bańki i Anity Włodarczyk, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Urzędnicy odmawiają

7 stycznia otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez Dariusza Ptasia, dyrektora Departamentu Organizacji Urzędu.

Urzędnik wyjaśnił, że przedmiotem umowy z Włodarczyk jako "Ambasadora Sportowego Marki Śląskie" była "promocja Województwa Śląskiego, a co za tym idzie kompleksowego programu propagowania kultury fizycznej, sportu, zdrowego stylu życia jako profilaktyki zdrowotnej".

Drugą część wniosku, w której poprosiliśmy o informację o Witoldzie Bańce, urzędnik pozostawił bez odpowiedzi. Tak jakby pytania o szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i byłego ministra sportu w ogóle nie padły. Zapytaliśmy dlaczego. Odpowiedź przyszła 19 lutego.

"Umowa cywilnoprawna zawarta z osobą fizyczną Panem Witoldem Bańką dotyczy promocji Województwa Śląskiego jako regionu atrakcyjnego pod względem inwestycyjnym i gospodarczym i pozostaje poza zakresem rozpoznawanego wniosku, który dotyczył współpracy w ramach tytułu 'Ambasador Marki Śląskie' i 'Ambasador Sportowy Marki Śląskie' - napisał Dariusz Ptaś, choć nasz wniosek dotyczył informacji na temat zakresu obowiązków ambasadorów Marki Śląskie Anity Włodarczyk i Witolda Bańki.

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo