Premium

Historię napiszą wikipedyści? Albo skończą w rosyjskim więzieniu

W Rosji i na Białorusi trwa nagonka na redaktorów Wikipedii piszących "rusofobiczne" i "nielegalne" treści, czyli prawdę o wojnie w Ukrainie. Za zgodne z rzeczywistością wpisy o działaniach rosyjskiego wojska można trafić na lata do więzienia. - Wikipedia pozostaje w Rosji jednym z ostatnich zakątków internetu wolnych od propagandy - ocenia w tvn24.pl Anton Protsiuk, ukraiński redaktor encyklopedii.

To pierwsze miejsce w sieci, gdzie ludzie weryfikują informacje. W zalewie fake newsów i propagandy sprawdzają coraz bardziej niepewną i kontestowaną "prawdę". Demokratyczna i otwarta Wikipedia, często niedoskonała, nieprecyzyjna i krytykowana przez zawodowych historyków, w Rosji i na Białorusi stała się niebezpieczna dla tych, którzy ją piszą.

Za rzetelne wpisy, w których redaktorzy posługują się np. określeniem "wojna" zamiast "specjalna operacja wojskowa", dostają groźby i trafiają do więzienia. Nierzadko muszą uciekać za granicę.

- Mimo że w przeszłości rosyjskojęzyczna Wikipedia miała pewne problemy z rzetelnym poruszaniem kwestii ukraińskiej, dzisiaj jest neutralnym źródłem, które nie kłania się państwowej propagandzie. Rosyjski rząd prawdopodobnie nie może sobie pozwolić na jej zablokowanie, więc ucieka się do ujawniania tożsamości redaktorów i ich zastraszania - tłumaczy Anton Protsiuk, administrator ukraińskiej Wikipedii i koordynator programu w Wikimedia Ukraine.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Pracujemy 21 godzin na dobę". Hakerski dywizjon na wojnie z Putinem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Trzy lata odsiadki za wpis

Prokremlowscy "niezależni aktywiści" publikują dane redaktorów Wikipedii w mediach społecznościowych i zachęcają ich użytkowników do samosądów. W ten sposób np. grupa Mrakoborec (nawiązująca nazwą do tzw. aurorów, magicznych policjantów z "Harry’ego Pottera") ujawniła w marcu na Telegramie tożsamość Marka Bernsteina, przedsiębiorcy i jednego z pięćdziesięciu najbardziej aktywnych twórców rosyjskojęzycznej Wikipedii.

Kilka dni później Bernstein trafił do mińskiego więzienia Okrestino. W czerwcu sąd skazał go na trzy lata odsiadki za "organizowanie i przygotowywanie działań zakłócających porządek społeczny".

Protsiuk zaznacza, że Bernsteina skazano formalnie za udział w demokratycznych protestach z 2020 roku, ale faktyczną przyczyną jego ścigania przez władze były wpisy w Wikipedii dotyczące wojny. Podobnie skazany na dwa lata więzienia został Pavel Pernikau, białoruski obrońca praw człowieka i redaktor Wikipedii, który edytował wpisy dotyczące protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam