Premium

RL9 wymyka się modelom matematycznym

Strzela gole jak szalony. Sezon ma niemal tak rzadki, jak przelot komety Halleya, w końcu liczby są kosmiczne. Ostatnim wyczynem, trzema golami w jednym meczu, kolejny raz zaśmiał się z modeli matematycznych próbujących opisać jego formę. Michał Jaroń, data scientist i analityk piłkarski, próbuje słowem i graficznie ująć to, co ostatnio wyczynia najlepszy piłkarz świata. 

Pewny już dziewiątego z rzędu, a 31. w historii mistrzostwa Niemiec Bayern zagra na wyjeździe z SC Freiburg w sobotę o godz. 15.30. Wynik i relacja na żywo w eurosport.pl.  

Lewandowski na drodze do poprawienia legendarnego rekordu Gerda Muellera (40 goli w jednym sezonie) oddał już 119 strzałów, bramek uzbierał na razie 39. Dużo, bardzo dużo. Pole karne z zaznaczoną ich lokalizacją przypomina ser szwajcarski i to mimo że grafika nie uwzględnia wykonanych rzutów karnych.

Swoimi uderzeniami sprawiał trudność bramkarzom niemal z każdego skrawka pola karnego, jednak większość goli Polak zdobył po strzałach z tak zwanej złotej strefy, czyli przestrzeni w centralnej części pola karnego, co prezentuje poniższa grafika. Dominacja Polaka w tej strefie potwierdza, że najlepiej czuje się on w roli boiskowej "dziewiątki", środkowego napastnika, rasowego snajpera. 

Ale takie sklasyfikowanie "Lewego" byłoby mocnym uproszczeniem. I nie byłoby w jego stylu, on nie jest jednowymiarowy w tym, co robi. Lewandowski nie ograniczył się tylko do zdobywania bramek z pola karnego. Potrafił huknąć z 23 metrów, tak było w meczu ze Stuttgartem (28 listopada 2020), gdy jego strzał niemal rozerwał siatkę. 

Z którego miejsca na boisku najczęściej uderza snajper Bayernu?opr. własne na podstawie understat.com

Najwyższą skuteczność RL9, jak nazywa się tę piłkarską maszynę, notuje po strzałach z prawej nogi, co nie może być zaskakujące dla prawonożnego zawodnika. Ale strzela również lewą nogą, a także głową. Poniższa grafika ilustruje liczbę strzałów i goli zdobytych prawą oraz lewą nogą, a także uderzeniami głową. Świadomie pominięto strzały z rzutów karnych, wykonywanych oczywiście zawsze z jednego punktu i przez Polaka wyłącznie prawą nogą. 

Którą częścią ciała strzela Lewandowski?tvn24.pl/Getty Images

Kosmiczna anomalia

Oczywiście to nie wszystko, co statystyki mówią o Lewandowskim.

Współczesny stan rozwoju analityki danych sportowych pozwala rozłożyć zawodnika niemal na czynniki pierwsze. Klasyczne statystyki takie jak procent posiadania piłki czy surowa liczba strzałów na bramkę odchodzą już do lamusa, ustępując miejsca metrykom znacznie bardziej skomplikowanym w swojej istocie, obiecującym jednak również zdecydowanie lepszą skuteczność w wyjaśnianiu wydarzeń boiskowych. 

Czytaj bez ograniczeń

premium

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo