Premium

"Prawdziwa przyjaciółka wiary chrześcijańskiej". Jakim zarządcą Kościoła Anglii będzie Karol III?

Zdjęcie: Hulton Royals Collection/Central Press/Getty Images

Elżbieta II, jak każdy brytyjski monarcha, od momentu wstąpienia na tron nosiła tytuł nie tylko "najwyższego zarządcy" Kościoła Anglii, ale i "obrońcy wiary". Akurat w jej przypadku tytuły łączyły się ze szczerą, osobistą wiarą. Chrześcijańska wiara była dla niej także inspiracją do zaangażowania się na rzecz pokoju i pojednania nie tylko na arenie międzynarodowej, ale i we własnej rodzinie - pisze dla tvn24.pl Tomasz Terlikowski. Wskazuje też, że co wolno było mówić o Kościele księciu Karolowi, a co wynikało z jego zainteresowania zarówno islamem, jak i judaizmem, królowi Karolowi III już wypowiadać nie wypada.

"Jako wierna uczennica Chrystusa i najwyższy zarządca Kościoła każdego dnia przeżywała swoją wiarę. Jej zaufanie do Boga i głęboka miłość do Niego były fundamentem tego, jak prowadziła swoje życie" - napisał w dniu śmierci królowej Elżbiety arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej. To właśnie w tej "głęboko przeżywanej wierze" zakorzeniona była - podkreślał arcybiskup Welby - służba królowej swojemu "ludowi i Bogu".

Inni liderzy Kościołów skupionych we Wspólnocie Anglikańskiej w swoich oświadczeniach zwracali uwagę na to samo. "Królowa Elżbieta była niezachwiana w swojej wierze, w swoich modlitwach i kulcie. Mówiła otwarcie i często o swoim oddaniu Bogu oraz o chrześcijańskim przesłaniu szacunku i wartości każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania i pochodzenia" - zaznaczył prymas Episkopalnego Kościoła Szkocji biskup Mark Strange.

A biskupi Kościoła Walii (anglikanizm podzielony jest w Wielkiej Brytanii na odrębne Kościoły) uzupełniali, że anglikanie są "szczególnie wdzięczni Bogu za chrześcijańskie świadectwo Jej Królewskiej Mości". "W bożonarodzeniowych audycjach zawsze mówiła o swojej osobistej wierze w Chrystusa jako Zbawiciela. Wychwalała miłość do Boga i bliźniego" - podkreślono.

Kaplica św. Jerzego, w której spocznie Elżbieta II Jillian Cain Photography / Shutterstock.com

Zaangażowana chrześcijanka

I nie były to słowa na wyrost.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam