Zwiedzanie Wielkopolski. Wędrówki po twierdzy i Trampek w telefonie

Poznań

SMF Kernwerk, Miasto Poznań, PLOT, Powiat PoznańskiPoznania nie trzeba zwiedzać typowo idąc od zabytku do zabytku

Zwiedzanie z aplikacjami na telefony komórkowe, wycieczki po fortyfikacjach i turystyczne gry miejskie to sposoby na niekonwencjonalne spędzanie wolnego czasu w Wielkopolsce.

W Poznaniu turyści mogą zwiedzić elementy fortyfikacji wchodzące w skład Twierdzy Poznań, powstałej w XIX wieku. Do zwiedzania udostępnione są dwa forty - fort Va i fort III.

Z pochodniami po Twierdzy Poznań

- Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który pokazuje typowe miejsca na terenie fortu, ponieważ cały składa się z elementów powtarzalnych - powiedział PAP Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk, organizującego zwiedzanie. Stowarzyszenie umożliwia m. in. organizację zwiedzania nocnego z pochodniami.

Miasto w grze

Dużą popularnością, jak mówi Szymon Dąbrowski z zespołu gramiejska.pl, cieszą się gry turystyczne, które są niekonwencjonalnym sposobem zwiedzania miasta. W Poznaniu przygotowano kilkanaście rodzajów gier, podzielonych ze względu na rejon i temat.

Gracze odbierają w Centrum Informacji Miejskiej kartę startową i starają się rozwiązać zadanie. To może być historia, którą trzeba ułożyć, bądź zagadka turystyczna. - Po zakończeniu gry można zobaczyć wynik zadania w internecie i sprawdzić, czy odpowiedź była poprawna - powiedział PAP Dąbrowski.

Przykładowo gra "Poznań poza czasem" polega na wcieleniu się w naukowców, którzy przenoszą się w czasie, podróżują po epokach, w których poznają władców miasta. Autorzy przygotowali również gry dla najmłodszych, którzy mogą zostać odkrywcami miasta.

Śladami podróżników

Czas wolny spędzić można również z aplikacją Trampek przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu. To gra przygotowana na telefony komórkowe, ale również portale społecznościowe, w której turyści wcielają się w postać podążającą śladami podróżników związanych z Poznaniem i okolicami. W aplikacji można także rozwiązywać quiz lub zbierać pieczątki do paszportu podróżnika.

- Możemy zebrać pięć pieczątek - po ich przesłaniu do starostwa turysta otrzymuje od nas nagrody - powiedziała Katarzyna Ksenicz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W aplikacji za pomocą GPS można zebrać pieczątki z Pałacu w Rogalinie, Zamku w Kórniku, Muzeum i Pracowni Artystycznej Arkadego Fieldera w Puszczykowie, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie i Izby Pamięci Ojca Mariana Żelazka w Chludowie.

Autor: FC/b / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SMF Kernwerk, Miasto Poznań, PLOT, Powiat Poznański