TVN24 | Poznań

Złapali je na terenie zoo, wsadzili do transporterów, dali prowiant na drogę i wywieźli do lasu

TVN24 | Poznań

Autor:
ww/gp
Źródło:
TVN24
Odłowili 30 susłów i wypuścili je na wolnośćZoo Poznań
wideo 2/8
Zoo PoznańOdłowili 30 susłów i wypuścili je na wolność

Badacze z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" złapali 30 susłów, które mieszkały w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Wsadzili je do małych transporterków, spakowali prowiant na drogę i wywieźli z zoo. - Docelowo będą żyć na wolności, ale na początek chronią je jeszcze woliery adaptacyjne - przekazuje rzeczniczka ogrodu.

Mowa o susłach moręgowanych - to małe gryzonie, które zamieszkują tereny Europy Środkowej i Wschodniej. W poznańskim zoo pojedyncze osobniki zimują i rozmnażają się. Przez zimowe miesiące nikt im nie przeszkadza, ale latem nadchodzi czas, kiedy badacze urządzają im przeprowadzkę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Przed wyjazdem każdy suseł został zważony, odrobaczony i oznakowanyZoo Poznań

Jabłko, marchewka i w drogę

- Naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" odłowili u nas w tym roku 30 susłów i jeszcze tego samego dnia zostały wypuszczone na wolność w województwie dolnośląskim - informuje Małgorzata Chodyła, rzeczniczka zoo.

- Przed wyjazdem każdy suseł został zważony, odrobaczony i oznakowany. Każdy z nich podróżuje bezpiecznie w transporterku wyłożonym sianem - dodaje. Każdy gryzoń dostał też mały kawałek jabłka i marchewki - prowiant na drogę.

Po dotarciu na miejsce susły zostały już wypuszczone do lasu, ale przez pierwsze tygodnie będą jeszcze częściowo chronione przez woliery adaptacyjne, czyli małe klatki, które ochronią je przez drapieżnikami. Wszystko po to, żeby w spokoju mogły w tym czasie wykopać sobie bezpieczną norkę.

Akcja odławiania susłów odbywa się w poznańskim zoo co rokuZoo Poznań

Susły żyją w koloniach, a ich aktywność zmienia się w zależności od pory roku. W drugiej połowie lata zazwyczaj zaczynają przygotowywać się do zimy - każdy z gryzoni prześpi ją w indywidualnej norze. W Polsce jest ich niewiele - susły moręgowane uznano za gatunek "zanikły lub prawdopodobnie zanikły", dlatego też został objęty ścisłą ochroną.

Autor:ww/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zoo Poznań