"Żołnierze Wyklęci nie mają swoich pomników"

Poznań

Muzeum Wojska w Białymstoku/ForumNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest od 2011 roku

Kilkaset osób wzięło udział w poznańskim marszu pamięci, którym uczczono w piątek bohaterów podziemia niepodległościowego. W uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli kombatanci, mieszkańcy, młodzież.

Marsz poprzedziła msza święta, przemarsz zakończył się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Poznań pamięta

Jego uczestnicy wznosili okrzyki: cześć i chwała bohaterom, armia wyklęta - Poznań pamięta, Bóg, honor i ojczyzna, ale także: raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę.

Przyniesiono transparenty z napisami: chwała bohaterom, obrońcom ojczyzny, hańba zdrajcom sprzedającym teraz Polskę, Poznań pamięta, Żołnierze Wyklęci. Bogu i ojczyźnie zawsze wierni.

Bez pomników i grobów

Za przybycie i za pamięć podziękował zebranym żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, płk Jan Podhorski.

- Dziękuję, że przybyliście tu, aby upamiętnić moich kolegów. Żołnierze Wyklęci jednak swoją walką i w większości swoją śmiercią - doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy się tu tak spokojnie spotykać - powiedział. Kombatanci na jednym z drzew w okolicach pomnika, zawiesili biało-czerwone wstążeczki.

- Żołnierze Wyklęci nie mają swoich pomników, ani często nawet grobów, dlatego drzewo to będzie ich symbolicznym pomnikiem - powiedział Rafał Sierchuła z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Według policji w marszu i uroczystości pod pomnikiem wzięło udział około 600 osób.

Wielkopolska pozornie bez podziemia

Według Agnieszki Łuczak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w kraju bardzo długo funkcjonowało powiedzenie, że w Wielkopolsce w czasie okupacji nie było konspiracji, bo była zakazana - podobnie był postrzegana sprawa podziemia antykomunistycznego.

- Na podstawie analizy dokumentów znajdujących się w IPN ustaliliśmy, że w Wielkopolsce było ok. 60 oddziałów partyzanckich zbrojnych i nie mniej niż 113 organizacji antykomunistycznych, w tym ok 100 młodzieżówek. Wielkopolskie oddziały liczyły od kilkunastu do 60-80 osób - powiedziała Łuczak.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Autor: kk//ec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Wojska w Białymstoku/Forum