Poznań

Zobacz Poznań z lat 20. Zaproszenie na koncert jak podróż w czasie

Poznań

ZTL PoligrodzianieW filmie występują tancerze z zespołu "Poligrodzianie"

Stare samochody, stroje i katedra zupełnie nie przypominająca tej dzisiejszej - tak wygląda Poznań w niezwykłym klipie promującym koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego. Zapraszamy na podróż w czasie.

Film to zaproszenie na koncert z okazji rocznicy urodzin przemysłowca i i 40-lecia istnienia Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie". - Chcieliśmy nietypowo uczcić te dwie rocznice - wyjaśnia Magdalena Howorska, organizatorka wydarzenia.

90 lat temu, w Poznaniu

Zdjęcia do filmu zajęły raptem dwa dni. Choć wykonano je obecnie, Rynek Wildecki, Ostrów Tumski i okolice opery, wyglądają jak z lat dwudziestych.

Film składa się z trzech scenek zainspirowanych pocztówkami przdstawiających stary Poznań oraz finałowej sceny ze śpiewaczką operową.

- Nie da się ukryć, że obróbka zajęła znacznie więcej czasu, niż same zdjęcia - przyznaje Howorska.

W klipie występują tancerze zespołu "Poligrodzianie". - Lata dwudzieste to piękne melodie, piękne tradycje i początki muzyki rozrywkowej. Chcieliśmy pokazać, że Poznań i Wielkopolska to coś więcej niż Bambrzy, muzyka z Szamotuł i muzyka ludowa. Chcemy pokazać folklor miejski - wyjaśnia.

Stare samochody, kajaki i diwa

W pierwszej scenie widać tętniący życiem Rynek Wildecki. W kolejnej przenosimy się nad Wartę, gdzie towarzyszy nam czwórka kajakarzy. Tu największe zainteresowanie wzbudza drugi plan. Widoczny na nim jest Ostrów Tumski z katedrą przed przebudową, wyglądającą zupełnie inaczej niż dziś.

Akcja przenosi się następnie przed Teatr Wielki. Widzimy podążających do opery gości, którzy zatrzymuja się starymi autami na ul. Fredry. Film kończy występy diwy, zapraszający na galowy koncert "Akuratnie jak w Poznaniu. Fyrtel u Ceglorza", który odbędzie się 5 października w hali produkcyjnej firmy H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

"Poligrodzianie", oprócz tradycyjnego ludowego i narodowego repertuaru tańców oraz przyśpiewek, zaprezentują wtedy właśnie wspomnienia z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

- Niczym pocztówki opowiedzą widzom historię Poznania z okresu dobrobytu, przepychu, ale i ciężkiej pracy w fabrykach. Zderzony zostanie folklor miejski z kulturą burżuazji, tworząc nierozerwalną całość pejzażu poznańskiego. Repertuar to autentyczne pieśni, melodie i tańce epoki ubrane we współczesne aranżacje. Widzowie zasiądą przy stolikach jak w kawiarni, co uwydatni kabaretowy klimat międzywojnia. W hali produkcyjnej podziwiać będzie można również wystawy: technologii produkcyjnej, fotografiki oraz sztuki użytkowej z tych czasów - wylicza Howorska.

Koncert odbędzie się w halach zakładów HCP:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTL Poligrodzianie