Poznań

Znaleźli reklamy rogali świętomarcińskich z 1860 roku

Poznań

Najstarsza prasowa reklama rogala świętomarcińskiego pochodzi z 1860 roku
TVN24 PoznańNajstarsze reklamy rogali w prasie

Najstarsza prasowa reklama rogali świętomarcińskich pochodzi z 1860 roku. W gazecie z tego właśnie roku po raz pierwszy pojawiła się reklama tych przysmaków - opowiada Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jak przyznaje Mazurczak, odkrycie to było nieco przypadkowe i zarazem zaskakujące. Według legendy, rogale świętomarcińskie powstały w 1891 roku. - Mamy tu więc rzadki przypadek, gdy fakty są starsze od legendy. Na ogół jest na odwrót - przyznaje.

Legenda o rogalach

Według legendy, rogale miały powstać właśnie pod koniec XIX w. po tym, jak proboszcz parafii św. Marcina wezwał parafian, żeby zrobili coś dla biednych. Wtedy to jeden z cukierników miał przekazać głodującym za darmo blachę obficie wypełnionych nadzieniem rogali.

- Innym cukiernikom ten pomysł miał się tak spodobać, że zaczęli robić to samo. Na początku rogale miały być właśnie rozdawane, nie sprzedawane. Jak się jednak okazuje, legenda rozmija się z prawdą - mówi Mazurczak.

Szukali natchnienia

Jak przyznaje Mazurczak, na najstarsze poznańskie reklamy rogali natrafił szukając natchnienia u XIX-wiecznych "copywriterów".

- Przeglądaliśmy wszystkie XIX-wieczne gazety. Najstarszą reklamę rogali świętomarcińskich znaleźliśmy w gazecie z roku 1860. Natomiast najstarsza reklama rogali na 11 listopada w ogóle, pojawiła się w 8 lat wcześniej. Poszukiwania zaczęliśmy zgodnie z treścią legendy od 1891 roku, jednak w gazecie z tego roku było już kilkanaście reklam. Mało tego, niektóre z nich wspomniały już o "tradycyjnych rogalach". Cofnęliśmy się więc bardziej - opowiada Mazurczak.

Rogalowa awangarda

Jak dodaje, podczas studiowania starych reklam okazało się, że kiedyś rodzajów rogali marcińskich było o wiele więcej.

- Cukiernicy wówczas eksperymentowali i to bardzo. Rogale były różnej wielkości, z nadzieniem lub bez, z migdałami i z makiem. Zapewne 90 proc. ówczesnych rogali nie przeszłoby dzisiejszej procedury certyfikacyjnej - mówi Mazurczak. Dodaje też, że lata, w jakich pojawiły się w gazetach pierwsze reklamy rogali świadczą o tym, że Poznań jest w światowej awangardzie.

- Tak naprawdę można powiedzieć, że rogal marciński narodził się wtedy, kiedy inne najsłynniejsze rogale świata. Wtedy kiedy francuski croissant czy wiedeńskie rogaliki - podkreśla.

Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka Uniwersytecka

Pozostałe wiadomości