TVN24 | Poznań

Ścięty krzyż wrócił na swoje miejsce. Mężczyzna, który go zniszczył, ma zakaz zbliżania się do miejsc kultu religijnego

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Ściął przydrożny krzyż, wszystko nagrał i umieścił w sieci. "Grozi mu zarzut obrazy uczuć religijnych"
Ściął przydrożny krzyż, wszystko nagrał i umieścił w sieci. "Grozi mu zarzut obrazy uczuć religijnych"TVN 24
wideo 2/6
TVN 24 Ściął przydrożny krzyż, wszystko nagrał i umieścił w sieci. "Grozi mu zarzut obrazy uczuć religijnych"

Przydrożny krzyż z Zielonej Góry, który w październiku został ścięty przez Kacpra Sz., wrócił już na swoje miejsce. W piątek zostanie on ponownie poświęcony. Prokuratura wciąż wyjaśnia sprawę. Wobec podejrzanego zastosowano zakaz zbliżania się do miejsc kultu religijnego.

Do ścięcia przydrożnego krzyża przy ul. Spawaczy na osiedlu Zastalowskim doszło 18 października. Mieszkańcy, którzy zauważyli leżący na ziemi krucyfiks powiadomili o sprawie parafię. Zgłoszenie wpłynęło także do policji. Okazało się, że sprawca zamieścił na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych film, na którym widać, jak ścina krzyż. Na podstawie tego wideo policjantom udało się ustalić jego tożsamość i jeszcze tego samego dnia zatrzymać.

Kacper Sz. usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych i zniszczenia mienia na skutek czynu o charakterze chuligańskim. Grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Nie może zbliżać się nie tylko do krzyża

- Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny i orzeczono zakaz zbliżania się do miejsc kultu religijnego - mówi Ewa Antonowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

31-latek deklarował chęć naprawienia szkody, jednak sam fizycznie nie mógł sam naprawić krzyża, bo złamałby orzeczony zakaz. Jak poinformowała prokurator Antonowicz, i tak nie byłoby to raczej niemożliwe, bo do naprawy konieczny był stolarz. Mężczyzna mógł jedynie naprawić szkodę finansowo.

Po zatrzymaniu Kacper Sz. na wniosek prokuratora został przebadany przez psychiatrę. Śledczy cały czas czekają na opinię.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Prokurator oczekuje także na opinię dotyczącą oględzin zabezpieczonego komputera. Trwają również czynności związane z zawiadomieniami nadsyłanymi przez pokrzywdzonych z kraju, którzy wskazują, iż zdarzenie obraziło ich uczucia religijne - informuje Antonowicz.

W piątek poświęcą ponownie krzyż

Tymczasem ścięty krzyż wrócił już na swoje miejsce. - Został postawiony, jest odrestaurowany – mówi TVN24.pl ksiądz Zygmunt Zimnawoda, proboszcz parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze.

Jak mówi, krzyż ustawili sami parafianie w ramach wolontariatu. - Ofiarowali też potrzebne materiały i zebrali potrzebne na ten cel środki. Obydwa elementy zostały połączone, miejsce ścięcia jest widoczne - informuje proboszcz.

W piątek na godzinę 17:30 zaplanowano nabożeństwo pod krzyżem. - Zgromadzimy się na modlitwie i ponownym poświęceniu krzyża, ponieważ został on sprofanowany - mówi ks. Zimnawoda.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości