Największy fablab w Polsce walczy o przetrwanie

Poznań

TVN24 PoznańZakład to miejsce nie tylko dla mężczyzn

Poznański Zakład to miejsce, gdzie każdy chętny może przyjść pomajsterkować, czy podszkolić swój fach. Teraz musi opuścić dotychczasową siedzibę. Skarb Państwa sprzedał stare zakłady graficzne, gdzie znajduje się pracownia. Trwa wyścig z czasem o pieniądze niezbędne do rozpoczęcia działalności w nowym miejscu.

Fablab (lub makerspace) to rodzaj pracowni dla wytwórców i majsterkowiczów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności lub pasje. W takim miejscu można znaleźć niezbędne narzędzia, a także pomoc specjalistów. W USA, czy Niemczech takie pracownie można znaleźć w każdym większym mieście. W Polsce nadal jest to pewna innowacja, największy jest poznański Zakład.

Przez ostatnie dwa lata udostępniał sprzęt stolarski, ślusarski, krawiecki, czy elektroniczny wszystkim miłośnikom i rzemieślnikom. Teraz sam potrzebuje wsparcia.

Nowe lokum poszukiwane

Pracownia znajduje się w starych zakładach graficznych na poznańskich Jeżycach. Budynek został niedawno sprzedany przez Skarb Państwa, a nowy inwestor ma inny pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni. W związku z tym zaczęły się poszukiwania nowego domu dla "zakładników".

- Mamy upatrzonych kilka lokalizacji, np. Stara Papiernia przy ul. Szyperskiej, czy budynek Wiepofamy na Jezycach. Problem w tym, że niezależnie od ostatecznego wyboru, każdy z nich wymaga sporego wkładu finansowego w remont. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy, na rzecz stworzenia nowej przestrzeni dla Zakładu - mówi Agata Pakieła, jedna z inicjatorek inicjatywy.

Zakład musi zmienić swoją lokalizacjęZakład Makerspace

Potrzebne pieniądze

Cel? Minimum 100 tys. złotych. Sporo, ale bez tych pieniędzy pracownia zostanie zamknięta. Fundusze potrzebne są na przeprowadzkę, inwestycję w elektrykę, oświetlenie czy ogrzewanie. Wadą tego rozwiązania jest uzależnienie od umowy najmu i perspektywa kolejnej przeprowadzki.

Jest też cel maksimum. Miasto ze swojej strony zaproponowało kilka lokalizacji, w których działalność mogłaby być kontynuowana i swobodnie rozwijana. Taką gwarancję daje Urząd Miasta.

- Zakład nam się bardzo podoba, chcielibyśmy, żeby pozostał on na terenie Poznania. Wspieramy i kibicujemy inicjatywie zbiórki środków na wyremontowanie nowej przestrzeni - mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jak dodaje, w przyszłości pracownia mogłaby pomagać w rozwoju szkolnictwa zawodowego i jeszcze lepiej przysłużyć się miastu. Teraz wszystko w rękach darczyńców i sponsorów. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem portalu Polak Potrafi.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Zakład Makerspace