Poznań

Zagapił się na nawigację, utknął na przejeździe kolejowym

Poznań

Kierowcę ukarano mandatem Fakty Kaliskie
wideo 2/2

Skończyło się na mandacie, mogło być znacznie gorzej. Roztargniony kierowca wjechał na przejazd kolejowy w Kaliszu i niemal zderzył się z pociągiem.

Do groźnego incydentu doszło na przejeździe kolejowym w Kaliszu (woj. wielkopolskie). W poniedziałek wieczorem na torowisku utknął kierowca mercedesa sprintera.

- Mężczyzna najprawdopodobniej zagapił się na nawigację i wjechał na przejazd, gdy zaczynały zamykać się rogatki. Zobaczył, że zbliża się pociąg i wtedy zdecydował, że wyłamie rogatki i wycofa pojazd - relacjonuje Anna Jaworska-Wojnicz z kaliskiej policji.

Kierowcy udało się opuścić przejazd i nie zderzyć się z pociągiem.

- Nikt nie ucierpiał, nie doszło do zderzenia, więc tę sytuację zakwalifikowano jako kolizję. Kierowcę ukarano mandatem - dodaje policjantka.

Jak się zachować na przejeździe kolejowym?

Każdy kierowca zbliżając się do przejazdu powinien zachować szczególną ostrożność. Zanim kierowca wjedzie na torowisko, musi sprawdzić, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Przy czym powinien zrobić wszystko, by mieć jak najlepszą widoczność.

"W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie" - przypomina Komenda Główna Policji.

W takim razie co zrobić, gdy samochód utknie na przejeździe między rogatkami?

- Zjechać z tego przejazdu, wyłamując rogatkę. Ona pęknie w najsłabszym miejscu, które jest przeznaczone do tego, żeby pękła - radzi Włodzimierz Kiełczyński z biura bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Za wyłamanie kolejowych szlabanów grozi 300 złotych mandatu i cztery punkty karne. Tyle samo grozi za omijanie zapór na przejeździe kolejowym. To najniższy wymiar kary.

Zdjęcia dzięki uprzejmości faktykaliskie.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/ks/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Kaliskie