XIX-wieczny bunkier zamieni się w restaurację

TVN24

ASPA&ZAPAPrzy budowie biurowca zaadaptowany zostanie XIX-wieczny schron

Połączenie historii i nowoczesności – tak będzie wyglądał obiekt powstający na poznańskich Naramowicach. Dwie części budynku połączy schron międzypola fortu IVa, element dawnej Twierdzy Poznań.

Obiekt biurowo-usługowy firmy Ferguson powstaje przy ulicy Dworskiej. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 3 tys. mkw. Budynek ma być gotowy w lutym 2013 roku. Autorem projektu jest biuro architektoniczne ASPA&ZAPA.

Nowoczesny bunkier

Obiekt będzie składał się z dwóch podpiwniczonych segmentów: 3-kontygnacyjnego biurowego oraz 4-kontygnacyjnego hotelowego. Obie części w poziomie piwnicy i parteru połączy zabytkowy, ceglany, XIX-wieczny bunkier, który jest elementem dawnej Twierdzy Poznań.

- Bunkier będzie stanowił centralny punkt obiektu. Jego elewacje zostaną odnowione i wyeksponowane, a wnętrze będzie zaadoptowane na hotelową restaurację – mówi Zbyszko Kapłon, menadżer projektu. - Górną część bunkra stanowić będzie taras pomiędzy dwoma częściami budynku. Budynek wykonamy w konstrukcji żelbetowej szkieletowej. Wyposażony zostanie w instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz ogrzewania z węzłem cieplnym.

Schron zyska nowe życie

Tak wyglądał bunkier przed rozpoczęciem pracarchiwum Skanska

W ramach inwestycji firma Skanska, realizująca projekt, rozbierze budynki gospodarcze z lat 70-tych XX wieku, okalające zabytkowy bunkier. - W tej chwili znajdujemy się w połowie prac. Prowadzimy renowację schronu i adaptujemy go do funkcji restauracyjnych. Stawiamy też konstrukcję żelbetową – mówi Konrad Nagodziński, kierownik budowy z firmy Skanska.

Inwestycje pozytywnie oceniają poznańscy miłośnicy fortyfikacji. – Fajne zagospodarowanie, będzie to ciekawe połączenie historii i nowoczesności. Warto będzie przyjść i zobaczyć tą restaurację. Widzę więc w tym same zalety a zero wad – mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk".

- Z tego typu obiektami zwykle są problemy - nie wiadomo w jaki sposób można je zagospodarować, by jednocześnie obiekt mógł sam na siebie zarobić – przyznaje, wspominając, że sami z podobnym problemem mieli do czynienia przy rewitalizacji Fortu Va – po latach pracy, pod koniec kwietnia stowarzyszenie uruchomiło tam trasę turystyczną, która można pokonać w weekendy.

Autor: fc/roody/k / Źródło: TVN Poznań

Źródło zdjęcia głównego: ASPA&ZAPA