Wytnij i poskładaj modernistyczny Poznań

ZupagrafikaAlfa też ma swoją miniaturę

Słup ogłoszeniowy, blok z wielkiej płyty i hotel Polonez to tylko kilka z obiektów, które w miniaturowej wersji możemy sobie złożyć z kartonu. Gotowe projekty oraz inne gadżety z wizerunkami modernistycznych poznańskich obiektów można kupić w siedzibach Centrum Informacji Miejskiej, księgarni i klubokawiarniach.

Nie wiadomo, czy tekturowy blok z wielkiej płyty lub miniaturowy hotel Polonez zyskają większą popularność niż koziołki, ale mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pamiątek ze stolicy Wielkopolski.

Hiszpańska fascynacja słupem ogłoszeniowym

Pomysłodawcą projektu jest David Navarro, który od dłuższego czasu interesuje się zapomnianymi już ikonami polskiego modernizmu. - Wszystkie ikony dizajnu i modernizmu, znalezione przez nas na ulicach Poznania, zostały opakowane w formę papierowych wycinanek. Każdy może je złożyć i postawić na swoim biurku – mówi Martyna Sobecka, która wspólnie z Davidem Navarro tworzy studio Zupagrafika, w którym powstały niecodzienne wycinanki.

Urok modernizmu

- Reakcje odbiorców są podzielone. Niektórzy są jak my fanami modernizmu, inni chcieliby, aby takie budynki jak Dom Towarowy Alfa czy Hotel Polonez zniknęły z Poznania na zawsze, my im to uniemożliwiamy więc pewnie nie bardzo podoba się im to co robimy – mówią zgodnie autorzy projektu.

David przyjechał do Polski siedem lat temu i od tego czasu mieszka między Polską a Hiszpanią. Wcześniej pod pseudonimem artystycznym Nefario Monzon stworzył serię drzeworytów Śląskociąg, na temat industrialnego krajobrazu Górnego Śląska.

Autor: kd/roody / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Zupagrafika

Pozostałe wiadomości