Poznań

Wybrali najpiękniejsze palmy Wielkopolski

Poznań

Ośrodek Kultury w Pobiedziskach | Mieczysław WolskiNa rynku w Pobiedziskach święcono i oceniano wielkopoloskie palmy wielkanocne.

W niedzielę palmową w Pobiedziskach rozwiązano konkurs na najładniejszą Wielkopolską Palmę Wielkanocną. Wszyscy uczestnicy przemaszerowali ze swoimi palmami na rynek, gdzie zostały poświęcone.

Konkurs kierowany jest głównie do mieszkańców gminy Pobiedziska a warunkiem wzięcia udziału w konkursie było przygotowanie własnoręcznie palmy wielkanocnej, z naturalnymi, wykonanymi własnoręcznie zdobieniami.

Wielkopolska miotła

Jak tłumaczy dyrektorka miejscowego Ośrodka Kultury, Barbara Matuszewska-Biniszkiewicz, palmy wielkopolskie znacząco różnią się od innych, a w konkursie oceniany był między innymi regionalny charakter wykonanej palmy.

W tym roku po raz siódmy oceniano palmy i po raz pierwszy świąteczne jajkaMieczysław Wolski | Ośrodek Kultury w Pobiedziskach

- Palma wielkopolska nie polega na tym, żeby była na największa i mocno zwarta. Ma raczej charakter miotełkowaty, czyli kształt miotły do zamiatania. Są małe miotełki, średnie i pokaźnych rozmiarów miotły, które są przecudnie ubierane w ozdoby z papieru wełny i innych naturalnych materiałów - wyjaśnia Barbara Matuszewska-Biniszkiewicz.

Konkurs po raz siódmy

Konkurs w Pobiedziskach odbył się już po raz siódmy. W tym roku poszerzył się o nową kategorię.

- Konkurs w tym roku został rozbudowany o "strojne jajo wielkanocne". W tym roku mieliśmy wyjątkową liczbę uczestników, bo ponad sto osób. Palmy i jaja był oceniane w różnych kategoriach wiekowych od maleńkich dzieci po seniorów. Palmy oraz jajka które brały udział w tym konkursie były składane do czwartku czyli do 21 marca. W piątek zwołano komisję oceniająca. Najważniejsza była pomysłowość, oryginalne podejście do tematu i stosowanie naturalnych materiałów - tlumaczy Matuszewska-Biniszkiewicz.

Przemarsz na rynek

W niedzielę palmową wszyscy zebrali się w ośrodku kultury, i odebrali swoje prace.

- Większość przybyła z całymi rodzinami. Potężnym orszakiem przemaszerowano od domu kultury na rynek z figurą Serca Jezusowego, przy której wszyscy się zebrali. Zebranym przybliżono symbolikę palmy oraz jajka. Następnie miejscowy proboszcz poświęcił przygotowane ozdoby, po czym zostały ogłoszone wyniki i rozdano nagrody - relacjonuje dyrektorka ośrodka kultury.

Zwycięzcy otrzymali kosze słodyczy.

Autor: kk/b / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Kultury w Pobiedziskach | Mieczysław Wolski

Pozostałe wiadomości