Najpierw dezynfekujący "prysznic", potem głosowanie. Nietypowe powitanie w lokalu wyborczym

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Jak głosować w lokalu wyborczym?
Jak głosować w lokalu wyborczym?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak głosować w lokalu wyborczym?

Wiedzieli, że przed wejściem do lokalu wyborczego będą musieli zdezynfekować ręce. Nie mieli pojęcia, że członkini komisji spryska ich od głowy aż po pas. Interweniował komisarz wyborczy.

Nietypowe powitanie w lokalu wyborczym nr 20 w Kaliszu (woj. wielkopolskie). Głosujący, którzy się tam pojawili byli narażenie na "prysznic" środkiem dezynfekującym. Członkini komisji witała wchodzących na salę spryskiwaczem ze środkiem odkażającym w ten sposób, że pryskała nie tylko na ręce, ale na twarz i ubranie. Niektórzy próbowali protestować, ale kobieta tłumaczyła, że to wszystko dla dobra głosujących.

W końcu skarga na jej zachowanie trafiła do komisarza wyborczego w Kaliszu.

- Faktycznie ta pani w sposób nadgorliwy podchodziła do tematu, dlatego pouczyliśmy, że obowiązkiem członków komisji jest jedynie wskazywać wyborcom płyn do dezynfekcji i prosić o skorzystanie. Natomiast nie ma mowy o takim zmuszaniu. Dostałem zapewnienie, że będą przestrzegać wytycznych – powiedział Adam Plichta, komisarz wyborczy w Kaliszu.

Jak zachować się w lokalu wyborczym?

Wybory prezydenckie odbywają się w czasie pandemii COVID-19. W związku z tym w lokalach wyborczych obowiązują dodatkowe zasady. Przy wejściu do lokalu znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk. W środku obowiązkowo trzeba zakryć usta i nos oraz utrzymywać 1,5-metrowy odstęp od innych osób.

Żeby otrzymać kartę do głosowania, trzeba pokazać komisji dokument potwierdzający tożsamość. Członkowie komisji mogą poprosić o odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji.

Po otrzymaniu karty należy zagłosować na wybranego kandydata, złożyć ją na pół i wrzucić do urny. Dla bezpieczeństwa warto zabrać ze sobą do lokalu własny długopis.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:aa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości