Poznań

Wrotkarze z Poznania walczą o tor

Poznań

wrotkarstwo.plWzorem dla pomysłodawców jest centrum wrotkarskie w Holandii

- Brakuje nam miejsca do ćwiczeń i trenowania, a poznańska Malta byłaby do tego idealna - mówią poznańscy wrotkarze. I przechodzą od słów do czynów. Za część pieniędzy z budżetu obywatelskiego Poznania chcą wybudować Centrum Sportów Wrotkarskich na Malcie. Koszt budowy wyceniają na 2,5 mln złotych.

- Wrotkarze też marzą o medalach i równorzędnej walce z najlepszymi na świecie, ale nie mają bezpiecznego miejsca do treningu - mówi Jakub "Zico" Ciesielski, założyciel pierwszego w Polsce forum o wrotkarstwie.

Najpierw sukcesy...

- Jak na razie w historii wrotkarstwa szybkiego zdobyliśmy 3 brązowe medale, w tym jeden w tym roku w sztafecie. W Pucharze Świata jazdy szybkiej na trzecim miejscu jest Polka, Aleksandra Goss. Sukcesy jak widać są, choć w Polsce brakuje miejsc do ćwiczeń i trenowania - przekonuje Ciesielski i dodaje, że mocnym ośrodkiem wrotkarskim w Polsce jest Poznań. - Mamy wielu mistrzów Polski, dlatego warto postarać się o rozwój tego sportu a do tego potrzebny jest profesjonalny obiekt. W przyszłości z pewnością przełoży się to na wyniki, a być może pozwoli wprowadzić kolejnego zawodnika z Poznania do kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim - dodaje.

... teraz inwestycje

- Miasto czeka na propozycje na co wykorzystać 10 mln z budżetu. Wybierze maksymalnie 5 projektów. Marzy nam się, by jednym z nich był nasz projekt: budowy toru wrotkarskiego na Malcie - tłumaczy.

Propozycje do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać do 7 września. Zwycięskie projekty do 15 października prezydent miasta wpisze do budżetu miasta Poznania na rok 2013.

Bieżnia, boisko i nowe alejki

Centrum Sportów Wrotkarskich miało by się znaleźć w Parku Tysiąclecia przy ul. Komandoria.

- Obiekt znalazłby się na jednej z polan i komponowałby się z istniejącymi ścieżkami w parku - tłumaczy Ciesielski. - Lokalizacja jest idealna. Tereny wokół jeziora Maltańskiego były przez długi czas najlepszym wrotkarskim miejscem w naszym mieście, jednak ciągle przybywa tu spacerowiczów i szybka jazda staje się niebezpieczna – przekonuje.

W centrum miałby się znaleźć asfaltowy tor wrotkarski z bieżnią okólną o długości 200 m i szerokości 6 m, boisko wrotkarskie o wymiarach 50 x 25 m, trybuna ziemna oraz pawilon socjalno–sanitarno–gastronomiczny.

- Mamy już gotowy projekt z całym planem zabudowy. Całość kosztowałaby około 2,5 mln złotych. Budowa 1,7 mln złotych, a 800 tys. złotych potrzebne byłoby na odnowienie alejek w parku - wylicza Ciesielski.

ZOBACZ PODOBNY OBIEKT W SŁOMCZYNIE:

Autor: FC/mz / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: wrotkarstwo.pl

Pozostałe wiadomości