Poznań

Siostry "Pingwiny" sercem za WOŚP. "Pomogli chłopakom, kiedy brakowało nam na chleb"

Poznań

WOŚP 2019 | Siostry z Broniszewic o pomocy od Jurka Owsiaka
WOŚP 2019 | Siostry z Broniszewic o pomocy od Jurka Owsiakatvn24
wideo 2/35

Dziś opiekują się niepełnosprawnymi w pięknym, nowoczesnym domu. A jeszcze pięć lat temu brakowało im na chleb. Wtedy dominikankom z Broniszewic pomogła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Zaskoczyła nas szybkość działania, brak formalności. Najpierw sprzęt, potem podpis - mówią siostry. I tak współpracują już od pięciu lat.

Pięć lat temu jeszcze nikt nie słyszał o sympatycznych dominikankach z Broniszewic, które opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami.

Wraz z podopiecznymi mieszkały wtedy w starym pałacyku. Wielu prosiły o pomoc, a tę zaoferowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

- To była pierwsza fundacja, która odpowiedziała na nasze zapotrzebowanie, kiedy w naszym domu było bardzo biednie, kiedy brakowało pieniędzy nawet na chleb - opowiada siostra Eliza.

ZOBACZ AUKCJĘ ROLLS-ROYCE'A BRACI COLLINS

ZOBACZ INNE AUKCJE

"Najpierw sprzęt, potem podpisy"

Wtedy jedenastu chłopców otrzymało materace przeciwodleżynowe.

- To było niesamowite, że od prośby napisanej mailem za chwilę był telefon od samego Jurka Owsiaka i za miesiąc chłopcy leżeli już na takich super wypasionych materacach, na które normalnie stać by nas nie było. Komfort życia chłopaków automatycznie tak wzrósł, że nawet nam się to nie śniło - wspomina siostra Eliza.

I tak ta współpraca wciąż trwa. Co roku siostry proszą WOŚP o kolejne sprzęty: ssaki, koncentratory tlenu,termometry. A fundacja zawsze odpowiada na ich prośby.

-To, co nas niezmiennie zaskakuje to szybkość działania, brak formalności. Najpierw sprzęt, potem podpisy. Zupełnie inaczej niż to działa w większości fundacji - zwracają uwagę dominikanki.

Siostry "Pingwiny" współpracują z Owsiakiem
Siostry "Pingwiny" współpracują z Owsiakiem tvn24

"Jesteśmy wdzięczne wszystkim, którzy otworzyli serca"

Siostry z Broniszewic opiekują się 56 chłopcami z niepełnosprawnością. Zapewniają czyste łóżka, wyżywienie, ubrania. Ich ośrodek mieścił się wcześniej w miejscowym pałacyku. Potrzebna była nowa siedziba, ale na to nie było pieniędzy.

O dominikankach i ich szczytnym celu zbiórki zrobiło się głośno, kiedy zamieściły na swoim fanpage'u krótki film, w którym przemierzają korytarz, drepcząc jak pingwiny. I tak dzięki swojej pomysłowości i dystansowi podbiły serca darczyńców. Uzbierały środki na budowę i wyposażenie nowego Domu dla Chłopaków.

Drepczące siostry na Dzień Pingwina
Drepczące siostry na Dzień PingwinaDPS Broniszewice / TVN24

Budowa trwała 22 miesiące.

- Bardzo jesteśmy wdzięczne wszystkim, którzy otworzyli serca i sprawili, że możemy tu kolejny miesiąc mieszkamy - po raz kolejny dziękuje siostra Regina.

Coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa w Polsce, ciesząca się największym zaufaniem społecznym. Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów WOŚP fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny kwotę ponad 951 mln złotych.

27.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z SIOSTRAMI:

Całość rozmowy z siostrami o współpracy z WOŚP
Całość rozmowy z siostrami o współpracy z WOŚPtvn24

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości