Poznań

Wojsko chce się zareklamować studentom. Podpisano umowę

Poznań

Uczelnia podpisała umowę z wojskiem. Będą zajęcia z wojskowymi i zwiedzanie bazy F-16
TVN 24 PoznańUmowę podpisali rektor UAM prof. Bronisław Marciniak i dowódca 2. SLT płk pil. Dariusz Malinowski

Wojskowi poprowadzą zajecia dla studentów, a studenci beda mogli uczestniczyć w ćwiczeniach i pokazach wojskowych - to między innymi zakłada umowa między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza a 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Umowę podpisano w 15. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

Wojsko liczy na to, że umowa pozwoli zaprezentować studentom czym dysponuje i jak działa współczesna armia, a uczelnia - że wykładana w jej murach teoria zyska praktyczne wsparcie.

Prowadzimy studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Mają one profil praktyczny, staramy się więc pozyskiwać różne podmioty zewnętrze, które funkcjonują w sferze bezpieczeństwa narodowego. Chcemy, by absolwenci studiów na tym kierunku mogli podejmować pracę w służbach mundurowych: w inspekcjach, strażach i innych instytucjach, które są powołane do zapewniania bezpieczeństwa – powiedział PAP dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Tadeusz Wallas.

Wojsko know-how

Wojsko przekonuje, że ma studentom wiele do przekazania i pokazania: - Bardzo nam zależy, żebyśmy mogli budować pozytywny wizerunek wojska. Pokazać armię prawdziwą – taką jak wygląda, a nie - jak się o niej pisze. Chcemy przekazać społeczeństwu, czym jest armia, czym się zajmujemy i jak pracujemy - tłumaczy dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Dariusz Malinowski.

Studenci poznańskiej uczelni będą mogli poznawać np. funkcjonującą w obrębie Poznania 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego.

- Baza w Krzesinach jest doskonale wyposażona. To nowoczesna infrastruktura i najlepsze w tej chwili w Europie samoloty F-16. Warto to pokazywać - choćby w tym kontekście, że podatnik powinien widzieć, na co idą jego pieniądze – powiedział były szef szkolenia Sił Powietrznych RP gen. dyw. pilot Anatol Czaban.

Podpisanie porozumienia poprzedziło zorganizowane na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa seminarium naukowe „15 lat Polski w NATO. Próba bilansu”.

Autor: FC/mieś / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości