Wilhelmi na razie pod płachtą. Obelisk czeka na odsłonięcie

exPress Dziennikarska Agencja Usługowa | Juliusz PodolskiRzeźbę wykonał Roman Kosmala

Niezapomniany Nikodem Dyzma i gospodarz domu z "Alternatywy 4", a także Olgierd z "Czterech pancernych i psa" - z tych roli zapamiętaliśmy Romana Wilhelmiego. W sobotę, 21 lat po śmierci aktora, odsłonięty zostanie jego obelisk na skwerze przy ul. Masztalarskiej.

Wykonane z brązu popiersie Romana Wilhelmiego, zasłonięte czarna folią, stoi już na skwerku nazwanym jego imieniem, przed Estradą Poznańską, i czeka na odsłonięcie.

Tu się urodził, tu grał

- Dużych emocji dostarczyła mi praca nad twarzą. Przejrzałem dziesiątki zdjęć, niemal ze wszystkich ról i w każdym wieku. Kłopotów przysparzała charakteryzacja Wilhelmiego. Trzeba było dopiero odkrywać jego prawdziwą twarz - mówił Roman Kosmala, poznański rzeźbiarz, projektant obelisku.

- Jestem szczęśliwy, że doszło do tego, że dożyłem momentu, kiedy Romek będzie miał w Poznaniu pomnik - mówi Adam Wilhelmi, brat mistrza. - Zasłużył na to. Urodził się w tym mieście, tutaj mieszkał, a potem, już jako znany aktor, wracał grać - opowiada.

Zagrają "Alternatywy 4"

Pomnik zostanie odsłonięty w sobotę o godz. 17.00 na skwerze im. Wilhelmiego przy ulicy Masztalarskiej. Taką nazwę nadano temu miejscu w ubiegłym roku.

Odsłonięcia dokonają: Olgierd Łukaszewicz - prezes Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich, przewodniczący społecznego komitetu realizacji projektu "Obelisk Romana Wilhelmiego", senator RP dr Włodziemierz Łęcki, Kazimierz Metzler, serdeczny przyjaciel z lat młodzieńczych i sponsor Dni Romana Wilhelmiego, a także Adam Wilhelmi - brat aktora.

Podczas odsłonięcia monumentu wystąpi Orkiestra Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa, która zagra największe filmowe przeboje, a także utwory ze ścieżki dźwiękowej serialu "Alternatywy 4".

Wartę honorową przed pomnikiem obejmą harcerze z 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Komandorzy" im. Kazimierza Wielkiego.

To będzie zakończenie obchodów V Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu, organizowanych przez Fundację Sceny na Piętrze Tespis.

Autor: mw/fc//mz / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: exPress Dziennikarska Agencja Usługowa | Juliusz Podolski

Pozostałe wiadomości