Poznań

Wikary skazany za plantację na plebanii i ciasteczka z marihuaną

Poznań

tvn24Dariusz T. podczas procesu

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata został skazany ksiądz z Gorzowa Wielkopolskiego, który uprawiał konopie indyjskie na plebanii, piekł ciasteczka z marihuaną, częstował nimi i sprzedawał narkotyki.

Ksiądz w trakcie procesu przyznał się do winy i chciał dla siebie tylko kary grzywny. - Dariusz T. nigdy nie miał do czynienia z wymiarem sprawiedliwości i jest osobą niekaraną. Ksiądz poniesie i tak karę społeczną. (...) Kara grzywny będzie dla oskarżonego Dariusza T. najlepsza i najbardziej odczuwalna - przekonywał Jan Łopatowski, obrońca duchownego, wnioskując o uznanie winy bez przeprowadzenia procesu.

Prokuratura się do tego przychyliła, ale sąd nie wyraził zgody. Proces toczył się więc normalnym trybem. I właśnie zapadł w nim wyrok. Dariusz T. został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Musi też zapłacić 9 tysięcy złotych grzywny i nawiązek. Księdzu zabezpieczono samochód, gdyby tych pieniędzy nie chciał zapłacić.

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdziła, że od kapłanów oczekuje się wyższych standardów moralnych.

Sąd wydał także wyrok dla znajomego duchownego - Franciszka Dz. Za rozprowadzanie narkotyków odpłatnie i nieodpłatnie został on skazany na 6 miesięcy ograniczenia wolności i nieodpłatne wykonywanie pracy społecznej w wymiarze 20 godzin w miesiącu oraz 700 złotych nawiązki na Monar.

Mężczyzna miał doradzać księdzu, jak należy uprawiać konopie i dostarczać mu potrzebny do tego sprzęt, folie i lampy.

Szok dla parafian

O wikarym zrobiło się głośno w marcu, kiedy został zatrzymany. Dla parafian to był szok. Jak się później okazało, policjanci przyglądali się 32-latkowi od dłuższego czasu.

Na jego trop wpadli kilka miesięcy wcześniej, kiedy miał kupić na jednej ze stron internetowych sprzęt do uprawy konopi indyjskich. Konopie miał uprawiać w specjalnie przygotowanej szafie na terenie parafii.

Na plebanię policjanci zapukali tuż przed świętami wielkanocnymi. Znaleźli wspomniany sprzęt i 7 ciasteczek z marihuaną. O sprawie poinformowano prokuraturę.

Duchowny już w kwietniu został zawieszony w obowiązkach przez kurię w Zielonej Górze.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości