TVN24 | Poznań

Z firmowego konta zniknęło 400 tysięcy złotych. Przed sądem odpowiedzą za to dwie pracownice

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Do zdarzenia doszło w Kępnie
Do zdarzenia doszło w KępnieGoogle Earth
wideo 2/3
Google EarthDo zdarzenia doszło w Kępnie

Prokurentka miała upoważnienia do wypłacania pieniędzy z konta firmy, a księgowa - do tworzenia dokumentacji rozliczeniowej. Według prokuratury za sprawą kobiet z konta firmy, w której pracowały, zniknęło łącznie 400 tysięcy złotych. 56-latki usłyszały zarzuty, a do sądu trafił już akt oskarżenia.

Prokuratura oskarżyła dwie 56-latki, które zajmowały się prowadzeniem finansów jednego z kępińskich przedsiębiorców. Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2008-2015 pracownice miały wyłudzać środki z rachunków bankowych firmy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Kobiety - według śledczych - "nawiązały współpracę", która polegała na tym, że systematycznie wypłacały dla siebie z konta swojego pracodawcy jednorazowo nie więcej niż 10 tys. zł. Prokurentka miała upoważnienia do wypłacania pieniędzy z konta firmy, a księgowa - do tworzenia dokumentacji rozliczeniowej.

- Sytuacja w tej firmie wyglądała tak, że pracownice praktycznie zarządzały całym przedsiębiorstwem. Jego właściciele przebywali za granicą i chorowali. Dopiero gdy firmę przejęła ich córka, zaczęła się weryfikacja dokumentacji. Wówczas okazało się, że z konta firmy znikały różne kwoty od tysiąca do dziesięciu tysięcy złotych - mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokuratura przedstawiła obu kobietom zarzuty związane z kradzieżą, oszustwem oraz naruszeniem przepisów ustawy o rachunkowości. Jedna przyznała się do winy, druga - nie.

- Musieliśmy dokładnie zweryfikować cały zgromadzony materiał dowodowy. Został on poddany badaniu przez biegłych z zakresu księgowości i grafologii. Wydane opinie pozwoliły na przedstawienie kobietom zarzutów. Do sądu skierowano już też akt oskarżenia – powiedział prokurator Maciej Meler. Na nieruchomościach oskarżonych dokonano zabezpieczenia majątkowego w postaci hipoteki przymusowej w łącznej wysokości ponad 400 tys. zł. Kobietom grozi do 12 lat więzienia.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości