Warta Poznań ma nowego trenera. To wyjątkowy selekcjoner Polski

TVN24

Wrta PoznańKrzysztof Pawlak został nowym trenerem Warty Poznań

Warta Poznań zatrudniła nowego trenera. Krzysztof Pawlak znaczącymi sukcesami raczej nie może się pochwalić, ale ma w swoim CV pozycję wyjątkową. To jedyny trener reprezentacji Polski, który nie przegrał żadnego meczu. Prawdopodobnie tylko dlatego, że prowadził ją w jednym spotkaniu.

Krzysztof Pawlak był w latach 1996-1997 asystentem selekcjonera Antoniego Piechniczka. Gdy ten podał się do dymisji, Pawlak, jako tymczasowy trener kadry, poprowadził biało-czerwonych do zwycięstwa 4:1 nad Gruzją. Potem na stanowisku zastąpił go już Janusz Wójcik.

Już raz spadł z Wartą z ligi

To najciekawsza pozycja w życiorysie nowego trenera Warty. W latach dziewięćdziesiątych prowadził co prawda kilka klubów w Ekstraklasie, ale sukcesów z nimi nie odniósł. W sezonie 1994/1995 trenował też Wartę Poznań. Zajął z nią 18. miejsce i spadł z ligi.

Rzecznik prasowy walczącej obecnie o utrzymanie w I lidze Warty przekonuje, że nie należy tego traktować, jako złej prognozy:

- W tamtym okresie Warta była w fatalnym stanie zarówno pod względem organizacyjnym jak i finansowym, a Pawlak przez większą część sezonu był asystentem trenera. Pierwszym szkoleniowcem został w chwili, gdy myśl o utrzymaniu można już było włożyć między bajki - mówi Hubert Niedzielski, rzecznik prasowy klubu.

Po 1999 roku Pawlak trenował już tylko kluby z niższych klas rozgrywkowych. Ostatnio pracował we Flocie Świnoujście, ale został zwolniony w maju 2012, bo miał słabe wyniki.

Ma Wartę w sercu

Nowy trener "zielonych" jest mocno związany z regionem. Jako piłkarz przez wiele lat występował w Warcie i w Lechu Poznań. Rzecznik klubu tłumaczy, że właśnie to zadecydowało o jego wyborze:

- Trener Pawlak jest wychowankiem naszego klubu i długo tu grał, poza tym już raz kiedyś trenował ten zespół. Prowadził też w jednym meczu reprezentację Polski. Ten człowiek ma Wartę w sercu - argumentuje Niedzielski.

Władze klubu chcą, żeby trener utrzymał drużynę w I lidze: - Oczekiwania są proste i nie mogą być właściwie inne. Liczymy, że trenerowi Pawlakowi uda się utrzymać zespół w I lidze - mówi Niedzielski.

- Mieliśmy złą passę, może starszy, bardziej doświadczony trener tchnie w drużynę nowego ducha i nasza sytuacja na boisku się zmieni - liczy prezez klubu Izabella Łukomska-Pyżalska.

Poprzedni trener wróci do bramkarzy

- Trener Krzysztof Pawlak na stanowisku zmienił Macieja Borowskiego, który pozostanie w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu, wracając do pracy z bramkarzami. Dotychczasowy asystent Macieja Borowskiego, Mikołaj Tarczyński także kontynuować będzie pracę z pierwszoligową drużyną Warty. Będzie więc dwóch asystentów i nowy trener - wylicza Niedzielski.

7 trenerów od 2011 roku

Od czasu gdy w styczniu 2011 roku prezesem klubu została Izabella Łukomska-Pyżalska, w zespole wiele się zmieniło. Najczęściej zmieniali się jednak trenerzy i kadra zespołu, a najmniej wyniki sportowe drużyny. Zamiast zapowiadanego awansu do Ekstraklasy, warciarzom w oczy zagląda teraz realne widmo spadku do II Ligi.

Klub ma obecnie problemy finansowe i w przerwie zimowej musiał się rozstać się z najlepszymi piłkarzami. Do ostatniej chwili nie było pewne, czy poznański zespół w ogóle zagra w lidze.

Warta pierwsze trzy mecze rundy wiosennej przegrała, nie zdobywszy w nich nawet bramki. Zajmuje 13. miejsce, 4 punkty nad strefą spadkową. W sobotę spotyka się z rywalem w walce o utrzymanie - ŁKS Łódź.

- Nie ukrywam, że bardzo ważne będzie to żeby wygrać to najbliższe spotkanie i zacząć zdobywać punkty. Liczymy że nowy trener tym razem utrzyma zespół. Do dwóch razy sztuka - mówi Niedzielski.

Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Wrta Poznań