Poznań

Warta chce wrócić na stadion Szyca

Poznań

WikipediaStadion im

Warta Poznań chce odkupić stadion im. Szyca i zbudować na jego miejscu nowy obiekt. Właściciel terenu wciąż liczy, że zbuduje tu osiedle.

Warta Poznań chciałaby odkupić stadion od obecnego właściciela - spółki Nowa Wilda. Proponuje 1,3 milinona dolarów - to dokładnie tyle ile w 2001r. zapłacono za stadion Warcie. Klub zdecydował się wtedy na sprzedaż w związku z tragiczną sytuacją finansową - pieniądze z transakcji miały ocalić mu byt.

Temat zagospodarowania dawnego stadionu Warty omawiany był podczas czwartkowej debaty w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Ku zaskoczeniu wszystkich Maciej Chłodnicki, pełnomocnik zarządu Warty Poznań zapowiedział, że klub chce znów grać na swoim dawnym obiekcie.

Sponsor ma chrapkę na grunt?

Nowa Wilda ocenia jednak propozycję sceptycznie. Obawia się, że tak naprawdę nie chodzi o remont stadionu, lecz o przejęcia atrakcyjnych terenów przez sponsora Warty – firmę Family House.

Stadion na ruinach

Klub stanowczo zaprzecza. W poniedziałek wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że Maciej Chłodnicki miał podczas debaty pełne prawo do reprezentowania klubu i potwierdza, że oferta odkupienia zostanie przesłana do spółki Nowa Wilda.

„Zamiarem Warty byłaby budowa nowego stadionu piłkarskiego w miejscu ruin byłego stadionu im. Edmunda Szyca" - czytamy w oświadczeniu. Podpisy pod nim złożyli prezes klubu piłkarskiego Izabella Łukomska-Pyżalska oraz prezes KS Warta Poznań – Marek Łbik.

Zdecydują mieszkańcy?

Tymczasem już 25 maja swoje zdanie na temat przyszłości stadionu będą mogli wyrazić poznaniacy. Zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego, jest to teren sportowo-rekreacyjny. Miasto zdecydowało się przeprowadzić debatę dotyczącą ewentualnej zmiany tego zapisu. Odbędzie się ona w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Krakowskiej.

W grę wchodzą cztery rozwiązania: zagospodarowanie jako teren zielony, jako obiekt sportowo-rekreacyjny, zabudowa mieszkaniowa z elementami usługowymi oraz zabudowa mieszkaniowa. Każda z propozycji miałaby nawiązywać do tego, że w tym miejscu znajdował się stadion, a co najmniej połowę terenu stanowić ma zieleń.

Właściciel terenu robi wszystko, by wygrała jedna z dwóch ostatnich opcji. Niespodziewana deklaracja władz Warty może jednak pokrzyżować te plany. Odbudowanie stadionu może znacznie bardziej przypaść mieszkańcom do gustu niż budowa osiedla.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN Poznań / Warta Poznań / Głos Wielkopolski

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości