Walka z odrą w Poznaniu. Miasto zaszczepiło Romów

Kolejne przypadki zachorowań na odrę
Kolejne przypadki zachorowań na odrę
tvn24
tvn24Odra pojawiła się w Poznaniu już we wrześniu. Chorych przybywa. (Materiał z 11.10.2017 r.)

29 Romów mieszkających w Poznaniu zaszczepiło się przeciwko odrze. Od września na terenie miasta zarejestrowano łącznie 22 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę, 17 z nich dotyczyło właśnie osób narodowości romskiej. - Akcja przebiegła sprawnie. Liczymy na to, że szczepienia pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby - mówi Cyryla Staszewska, rzeczniczka sanepidu.

Jak mówi Cyryla Staszewska, szczepienie Romów przeprowadzono w poniedziałek na terenie koczowiska. Zorganizowano je przy współpracy z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Poznania.

- Było dwóch lekarzy, w tym pediatra, zaszczepionych zostało 29 osób, akcja przebiegała sprawnie. Liczymy na to, że szczepienia pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby - podała Staszewska.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, od 18 września na terenie miasta zarejestrowano ogółem 22 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. 17 przypadków dotyczy osób narodowości romskiej, głównie dzieci w wieku od 3 do 17 lat.

W trzech przypadkach choroba została potwierdzona laboratoryjnie. W poprzednich dwóch latach na terenie Poznania i powiatu poznańskiego stwierdzono dwa i cztery przypadki zachorowań na tę chorobę.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, wywoływaną przez paramyksowirusy. Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu.

"Byli przychylni przedsięwzięciu"

Nadzór nad romskim koczowiskiem w Poznaniu sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Teren działek zamieszkuje ok. 80 osób. Gdy we wrześniu u jednego z Romów stwierdzono odrę, sporządzona została lista osób, które deklarowały, że nie były szczepione przeciwko tej chorobie.

- Mogę zapewnić, że Romowie byli przychylni całemu przedsięwzięciu, zainteresowani szczepieniami – zwłaszcza dla swoich dzieci. Nikogo nie trzeba było szczególnie przekonywać do szczepień i że odra jest bardzo groźną chorobą. Zależało nam na tym, by na teren koczowiska przybył mobilny punkt pomocy z lekarzem ogólnym, pediatrą i pielęgniarką - przekonuje rzeczniczka MOPR, Lidia Leońska.

Atakuje od wiosny

Zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę odnotowano w ostatnich tygodniach w mieście także u pięciorga innych osób w wieku od 18 miesięcy do 43 lat. Sanepid podał, że osoby te "miały domniemany kontakt z osobami społeczności romskiej, u których stwierdzono zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę".

Pierwszy w tym roku przypadek zachorowania na odrę w Poznaniu zarejestrowano wiosną. Odra objawia się m.in. gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek i wysypką. Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Szczepienia przeciwko odrze chronią przed zachorowaniem, jak i przed ciężkimi powikłaniami, szczególnie neurologicznymi.

Autor: ww / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)

Pozostałe wiadomości