Walka czołgów i przejażdżka amfibią. M.A.S.H. w Skwierzynie

Huk i wojskowy sprzęt
Huk i wojskowy sprzęt
TVN24 Poznań
TVN24 PoznańNa pikniku M.A.S.H można było zobaczyć wiele pancernych pojazdów

W Skwierzynie (woj. lubuskie) odbywał się w ten weekend III Piknik Militarny M.A.S.H. Na poligonie wojskowym pojawiło się mnóstwo wojskowych pojazdów i sprzętu, który można było nie tylko zobaczyć, lecz także przejechać się nim. Nie zabrakło też pasjonatów, którzy zafundowali widzom pełną wybuchów wojenną rekonstrukcję.

Skrót M.A.S.H., mimo że zaczerpnięty z amerykańskiego serialu o szpitalu polowym, miał w Skwierzynie zupełnie inne znaczenie.

- To gra słów. Skrót powstał od słów Militaria, Akcja, Skwierzyna, Historia. Skwierzyna jest związana z wojskiem od 100 lat. To dla niej główny pracodawca i w ten sposób chcielibyśmy przybliżyć młodzieży ideę wojskowości. Z drugiej strony jest to też hołd oddany wojsku w miesiącu ich święta - mówi burmistrz Skwierzyny, Tomasz Watros.

Czołgi i amfibie

Militarny piknik zaprosił widzów już po raz trzeci.

- Chcemy popularyzować wojsko w środowisku cywilnym i integrację tego środowiska z wojskiem. W tym roku impreza jest zbieżna ze świętem Wojska Polskiego, jest to połączone z jego obchodami - tłumaczy podpułkownik Dariusz Stróżewski, dowódca 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

Na pikniku pojawiło się mnóstwo sprzętu wojskowego: przeciwlotniczy, artyleryjski, czołgi oraz innego rodzaju pojazdy potrzebne na polu bitwy, jak np. specjalna maszyna kopiąca rowy.

W sobotę odbyła się też rekonstrukcja bitwy z czasów II wojny światowej pomiędzy oddziałami niemieckimi i Armii Czerwonej.

Z roku na rok lepiej

Jak przyznają organizatorzy, impreza z roku na rok się rozrasta i przyciąga coraz więcej widzów. Ci którzy się tu zjawiają, najczęściej deklarują powrót za rok.

- Bardzo dobra jak na polskie warunki organizacja. Jestem po raz pierwszy, ale raczej pojawię się tu za rok - ocenia jeden z widzów.

- Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe, staramy się, żeby impreza była dobrze rozpropagowana - zaznacza Stróżewski.

- Miejmy nadzieję, że za rok będzie to już impreza ogólnopolska - mówi burmistrz Watros.

Jedną z większych atrakcji była amfibia PTS, którą przyjechała się również reporterka TVN24 :

Przejażdżka amfibią PTS na pikniku militarnym w Skwierzynie
Przejażdżka amfibią PTS na pikniku militarnym w SkwierzynieTVN24 Poznań

Autor: kk/mz / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości