Poznań

W Lubuskiem nie ma ani jednego protokołu z powiatów. "Trudno gdybać o wynikach"

Poznań

Urząd Marszałkowski Województwa LubuskiegoPosiedzenie sejmiku województwa lubuskiego

W Lubuskiem Wojewódzka Komisja Wyborcza nie będzie mogła w najbliższym czasie podać wyników głosowania do sejmiku. Nie otrzymała bowiem jeszcze żadnego protokołu z komisji powiatowych. Nikt nie jest w stanie określić, kiedy to się stanie.

W powiatach PKW zablokowała system, co sprawia, że komisje tego szczebla nie mogą wygenerować protokołów - poinformował pełnomocnik marszałka lubuskiego ds. wyborów Bronisław Kumorek.

PKW odgórnie blokuje

- Wojewódzka komisja jest gotowa do rozpoczęcia pracy, ale bez protokołów głosowania z powiatów nie może nic zrobić. Z naszych informacji wynika, że PKW zablokowała odgórnie system komisjom powiatowym. Teraz czekamy na kolejne decyzje. Trudno nawet gdybać, kiedy będziemy w stanie wygenerować wyniki wyborów do sejmiku lubuskiego - powiedział Kumorek.

Według cząstkowych, nieoficjalnych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek, a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach w woj. lubuskim PSL uzyskało 26,24 proc., Platforma 22,35 proc., SLD Lewica Razem - 15,38 proc., a PiS 15,36 proc. 5-procentowego progu nie uzyskały pozostałe komitety o zasięgu ogólnopolskim: KW Nowa Prawica - 2,60 proc., Ruch Narodowy -1,45 proc. i Demokracja Bezpośrednia - 0,09 proc.

Przed czterema laty wybory do sejmiku woj. lubuskiego wygrała PO z wynikiem 33,89 proc., uzyskując 11 mandatów, przed SLD (26, 09 proc. - 9 mandatów). Po pięciu kandydatów wprowadziły także do sejmiku PiS i PSL, uzyskując odpowiednio 16,97 proc. i 14,49 proc. poparcia. Pozostałych sześć komitetów wyborczych nie przekroczyło 5-procentowego progu. Frekwencja w 2010 r. wyniosła 45,99 proc.

Autor: ib / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Pozostałe wiadomości