Uparli się by "dbać o bezpieczeństwo". Piesi wolą skrót

TVN24

Inwestycje dla PoznaniaPiesi wolą chodzić torami niż przejściem podziemnym

Na nic zdały się protesty. Poznańscy urzędnicy zrobili jak planowali i wytyczyli przejście z nowego dworca na przystanek tramwajowy przez galerię handlową. Jak można się było spodziewać wiele osób wybiera jednak krótszą trasę i przechodzi przez tory w niedozwolonym miejscu.

- Wiedzieliśmy, że tak będzie - denerwują się działacze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, którzy przez wiele miesięcy próbowali przekonać poznański ZDM do zmiany planów. Kilka dni po otwarciu Poznań City Center można już powiedzieć - mieli sporo racji.

Trasa, którą wyznaczyli pieszym urzędnicy, wielu podróżnym nie przypadła do gustu. Żeby dojść nią na dworzec lub przystanek musieliby znacznie nadłożyć drogi, przejść przez galerię handlową i trzy razy zmieniać poziomy. Gdy się spieszą, ruszają na skróty wzdłuż torów tramwajowych.

Idą krótszą drogą

Społecznicy ostrzegali przed tym urzędników, ale ci pozostali głusi na ich prośby.

- Komisja bezpieczeństwa przy ZDM zaopiniowała negatywnie lokalizację dodatkowego przejścia dla pieszych przez jezdnię i torowisko tramwajowe ulicy Stanisława Matyi w sąsiedztwie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Decyzja została podyktowana względami bezpieczeństwa, zapewnienia zdrowia i życia pieszych - wyjaśniał w maju ZDM.

Urzędnicy uznali, że przejście podziemne będzie bezpieczniejsze niż zebra. Film, który udostępniły Inwestycje dla Poznania, wskazuje jednak, że osiągnięto efekt przeciwny, bo piesi i tak wybierają najkrótszą trasę.

"To napędzanie klientów"

Poznań City Center zostało oficjalnie otwarte 25 października. Wraz z nim uruchomiono budzące tak wiele kontrowersji przejście przez galerię. Rozwiązanie zmusza pieszych do trzykrotnego zmieniania poziomów i wydłuża drogę na dworzec ponad dwukrotnie - zamiast 220 metrów trzeba pokonać co najmniej aż 357 metrów przechodząc przez galerię handlową.

- To rozwiązanie jest wyjątkowo nie fair. Zmuszają pieszych do przechodzenia dłuższą drogą, przez galerię handlową, chyba tylko po to, żeby napędzić do niej klientów - uważa Krzysztof, który korzystał z przejścia podziemnego.

Inwestycje dla Poznania proponują jedno łagodne podejście zamiast schodów.
Inwestycje dla Poznania

- Ludzie muszą mieć wolny wybór - jak ktoś chce, pójdzie sobie na zakupy, jak ktoś nie chce, ma prawo dotrzeć na dworzec najkrótszą i najszybszą drogą, bez potrzeby wchodzenia do centrum handlowego - uważa Paweł Sowa, prezes Inwestycji dla Poznania.

Obecnie można korzystać jedynie z żółtej drogi
Inwestycje dla Poznania

Tu znajduje się przystanek tramwajowy:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jak oceniasz przejście z nowego dworca na przystanek? Gdzie można byłoby ułatwić pieszym przejście? Czekamy na Wasze sygnały, zdjęcia czy filmy. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań