Trzy osoby z zarzutami w sprawie korupcji na uniwersytecie

Poznań

Aktualizacja:
Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | KlapiJeden z budynków Kampusu Morasko

Zarzuty oszustwa i poświadczenia nieprawdy usłyszały trzy osoby zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji, do której miało dojść przy inwestycji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród zatrzymanych jest zastępca kanclerza UAM ds. inwestycji Włodzimierz P. oraz dwie osoby z firmy prowadzącej inwestycję. Sprawa dotyczy ewentualnych nieprawidłowości podczas budowy Wydziału Chemii na Kampusie Morasko.

Za prywatę

Zatrzymanym postawiono zarzuty oszustwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji księgowej.

- W poczet kosztów prowadzonej inwestycji zaliczone zostały prace remontowe, które nie zostały wykonane na Wydziale Chemii, ale na prywatnych posesjach – mówi dla PAP prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.

Proceder trwał 2 lata

Według prokuratury proceder ten miał miejsce w latach 2009-2010. Sprawa dotyczy ok. 120 tys. zł.

Zatrzymanym grozi po 8 lat więzienia. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Włodzimierz P. oraz Marcin Ż., dyrektor w firmie prowadzącej inwestycję, zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Chemiczny przekręt

Sprawa korupcji dotyczy otwartego w październiku gmachu Wydziału Chemii. Jego powierzchnia wynosi prawie 28 tys. metrów kw., a koszt inwestycji to ponad 100 mln zł. Mieszczą się w nim laboratoria naukowo-badawcze i dydaktyczne, sale wykładowe, biblioteka z czytelnią na 165 tys. woluminów, oraz blok administracyjny wydziału.

Inwestycja za 600 mln zł

Od 2004 roku na terenie Kampusu Morasko realizowany jest wieloletni program inwestycyjny "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2015", którego ogólny koszt wynosi 600 mln zł. Na uniwersyteckim Kampusie Morasko zlokalizowane są budynki kilku wydziałów, znajduje się pływalnia uniwersytecka, hala sportowa i budynek Archiwum UAM.

Obecnie trwa budowa Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.

Autor: mw/b/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Klapi