TVN24 | Poznań

Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu zwiększa liczbę łóżek. Brakuje lekarzy i ratowników

TVN24 | Poznań

Autor:
FC//rzw
Źródło:
TVN 24 Poznań
Szpital Tymczasowy na MTP szuka ratowników medycznych. W planach otwarcie kolejnych modułów dla pacjentów z koronawirusem
Szpital Tymczasowy na MTP szuka ratowników medycznych. W planach otwarcie kolejnych modułów dla pacjentów z koronawirusemTVN 24
wideo 2/6
TVN 24Szpital Tymczasowy na MTP szuka ratowników medycznych. W planach otwarcie kolejnych modułów dla pacjentów z koronawirusem

W szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich nad ranem zajętych było 120 ze 122 łóżek. Szpital zapełnił się, choć zaledwie kilka dni temu uruchomiono jego kolejny moduł. Dyrekcja otworzyła już następny, z 28 łóżkami, co zwiększyło liczbę miejsc do 150. Docelowo możliwe jest przyjęcie około 600 pacjentów.

W czwartek nad ranem władze szpitala tymczasowego na MTP poinformowały, że zostało im wolne już tylko jedno łóżko respiratorowe. A ogółem na 122 miejsca, wolnych były zaledwie dwa.

Sytuacja jest o tyle groźna, że z dnia na dzień systematycznie rośnie liczba osób, które do oddychania potrzebują wsparcia respiratora. W czwartek było ich dziewięć, w środę - siedem, a we wtorek - sześć. W sumie w szpitalu tymczasowym znajduje się 10 stanowisk z respiratorami.

W ciągu ostatniej doby zmarło dwóch pacjentów, wypisano cztery osoby, przyjęto 12 nowych pacjentów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szpital tymczasowy na MTP otworzył kolejny moduł

- W dniu dzisiejszym jest już tylko kilka wolnych łóżek i już wiemy z całą pewnością, że jest takie zapotrzebowanie, że w ciągu kilku godzin będziemy otwierać kolejny 28-łóżkowy moduł internistyczny - zapowiadał Bartosz Sobański, rzecznik Szpitala Tymczasowego na MTP.

Krótko po godzinie 12 placówka poinformowała o jego otwarciu.

Szpital szuka lekarzy, ratowników i pielęgniarek

Otwarcie kolejnych modułów szpitala nie jest problemem. W kwietniu, gdy odnotowano maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, leżało w nim 324 pacjentów. Szpital był wtedy przygotowany na przyjęcie 597 pacjentów.

Wyzwaniem jest za to rekrutacja białego personelu. Każdy moduł to 12 lekarzy, którzy pełnią opiekę przez 24 godziny. - Szczególną trudnością jest właśnie pozyskanie lekarzy, aczkolwiek te moduły, które teraz uruchomiamy, są już zabezpieczone - mówi Sobański.

Do pracy w MTP poszukiwani są też wykwalifikowani ratownicy z doświadczeniem w pracy w zawodzie. - Problem z kadrą pielęgniarską i opiekuńczą jest mniejszy – ocenia rzecznik Szpitala Tymczasowego na MTP.

Załodze szpitala pomagają studenci. - Zmobilizowaliśmy studentów. Około 120 studentów zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym w pełnym wymiarze, a trzydziestu dodatkowych na wolontariat - poinformował w czwartek prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Koronawirus w Wielkopolsce

W Wielkopolsce pojawiło się 1919 nowych przypadków w czwartek. To trzeci najwyższy wynik w kraju. Większość chorych to osoby niezaszczepione.

Przy szpitalu tymczasowym działa punkt szczepień, który w ciągu tygodnia może zaszczepić nawet 5 tysięcy osób. - Można powiedzieć, że szpital tymczasowy w Poznaniu to doskonały konglomerat, bo tuż obok działa największy punkt szczepień. A więc nie tylko leczymy, ale i zapobiegamy - mówi dr hab. med. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i szpitala tymczasowego na MTP.

Autor:FC//rzw

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MTP

Pozostałe wiadomości