Szkielet dworca cały w szkle

Poznań

TrigranitSzkielet dworca jest już całkowicie przeszklony

Na początku marca na budowie nowego dworca autobusowego i galerii Poznań City Center powinna zawisnąć wiecha. - Na razie zakończyliśmy szklenie charakterystycznej, ażurowej części dachu budynku - informuje Przemysław Terlecki z firmy TriGranit.

Większa część budynku, w którym znajdzie się nowy dworzec autobusowy PKS i galeria Poznań City Center z ponad 250 sklepami jest już przykryta dachem.

"Pierwsze sklepy na dworcu już w czerwcu"

Wewnątrz budynku powstają ścianki działowe, trwa zakładanie instalacji, niebawem rozpocznie się montaż ogrzewania, systemu wentylacji i klimatyzacji. Trwają także przygotowania do wylania posadzek. - Pierwsi najemcy, do lokali w stanie developerskim powinni wprowadzić się na przełomie czerwca i lipca - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy firmy TriGranit, budującej poznańskie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne.

Nad peronami I, II i III wznoszony jest trzykondygnacyjny parking, który wraz z parkingiem wewnątrz galerii handlowej pomieści ok. 1500 aut. W peronach zamontowane są już wszystkie słupy fundamentowe, większa część konstrukcji parkingu budowanego z blisko 3 tys. prefabrykowanych elementów jest gotowa. Do końca marca będę montowane instalacje oraz oświetlenie nad peronami.

Kładka na wiosnę

Wiosną powinna ruszyć budowa kładki łączącej dwie części poznańskiego dworca kolejowego - Zachodni Dworzec PKP poprzez perony IV, V i VI z nową halą dworca Poznań Główny, parkingiem i galerią handlową.

- Kładka ma stanowić uzupełnienie istniejącego przejścia podziemnego, z peronami połączona zostanie schodami i windami, obsłuży przede wszystkim pasażerów wysiadających na nowym peronie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju i gości przyjeżdżających na Międzynarodowe Targi Poznańskie - wyjaśnia Terlecki.

Kości zostały odnalezione

Jednocześnie przy budowie Poznań City Center trwa budowa dróg dojazdowych do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Prace prowadzone są od listopada i na razie koncentrują się na budowie przejścia podziemnego i muru oporowego, dzięki któremu będzie można w tym miejscu postawić nowy przystanek tramwajowy. Prace skomplikować mogą nieco archeolodzy. Na początku lutego na terenie budowy odnaleziono bowiem ludzie szczątki. Jak sie okazało, w tym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz. - W tej chwili archeolodzy nam nie przeszkadzają, ponieważ prowadzą wykopaliska na obrzeżach budowy - zapewnia Terlecki.

Plany budowy dróg

W ramach przebudowy układu komunikacyjnego, wokół dworca powstanie około 2,5 km nowych dróg, nowe skrzyżowanie ulic Towarowej, Matyi i Przemysłowej, zbudowany zostanie parking rowerowy i ścieżki rowerowe, przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów, drogi dojazdowe do dworca PKS, galerii handlowej i na parking, przedłużona zostanie także ulica Jakuba Wujka umożliwiająca wjazd na teren Wolnych Torów od strony Wildy. W najbliższych dniach inwestor złoży drugi wniosek o pozwolenie na kolejny etap budowy dróg.

Gotowy jeszcze w tym roku

Otwarcie całego kompleksu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a więc galerii Poznań City Center, parkingu, dworca PKS, przejścia podziemnego, kładki oraz nowego układu drogowego zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Trigranit