Pociąg przeciął ciężarówkę na pół. Prokuratura chce aresztu dla kierowcy tira

Poznań

Prokuratura chce aresztu dla kierowcy ciężarówkiTVN 24
wideo 2/2

Prokuratura wystąpi do sądu o tymczasowe aresztowanie kierowcy tira, który w piątek doprowadził do zderzenia z pociągiem towarowym na strzeżonym przejeździe kolejowym w Świebodzinie (Lubuskie). Mężczyzna był pijany, miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

- 56-letni obywatel Ukrainy usłyszy w niedzielę zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania katastrofy w ruchu lądowym. Obecnie trwają jeszcze przesłuchania świadków i gromadzenie materiału dowodowego. Sam zarzut jest już jednak sformułowany - zapowiada Zbigniew Fąfera z Prokuratury Okręgowej W Zielonej Górze. Dodał, że mężczyzna bezpośrednio po zderzeniu z pociągiem nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu stanu trzeźwości. Policjanci zabrali go do szpitala, gdzie przebadano mu krew. Badanie wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Pociąg przeciął ciężarówkę na półKontakt 24

Staranował szlaban

Do wypadku doszło w piątek po godz. 18 na strzeżonym przejeździe kolejowym w Świebodzinie na linii kolejowej nr 3 z Warszawy w kierunku Berlina. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. Z ustaleń policji wynika, że kierowca ciężarówki staranował szlaban i wjechał na tory. Chwilę później w tira wjechał pociąg towarowy złożony z wielu cystern. Były puste i nie doszło do zagrożenia dla środowiska. W wypadku nikt nie został ranny. Skutkiem zdarzenia było wykolejenie jednego z wagonów, uszkodzone zostały podkłady kolejowe i urządzenia sterowania ruchem. Do tego sam pojazd ciężarowy i jego naczepa zostały poważnie uszkodzone.

Wciąż naprawiają tor

Ruch kolejowy w tym miejscu został całkowicie wstrzymany na kilka godzin. Kolejarze wprowadzili komunikację zastępczą, a składy dalekobieżne były kierowane zmienioną trasą przez Czerwieńsk. Jak poinformowała w sobotę Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, około północy został przywrócony ruch na jednym z torów. Drugi tor nadal jest naprawiany, a prace na nim powinny zakończyć się w sobotę w godzinach wieczornych. Mimo występujących jeszcze ograniczeń ruch na linii nr 3 odbywa się bez większych zmian w kursowaniu pociągów. Amatorski film z wypadku trafił do internetu. Widać na nim jak pociąg złożony z wielu cystern uderza w stojącego na przejeździe tira i następuje oderwanie naczepy od ciągnika siodłowego.

Autor: ww/pm / Źródło: PAP, Kontakt 24, TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24