Poznań

Suchocka: zawsze byłam stąd i zawsze tu wracam

Poznań

Hanna Suchocka w Poznańskim Ratuszu
tvn24Hanna Suchocka i Grzegorz Ganowicz

Hanna Suchocka przyjęła Honorowe Obywatelstwo Poznania. Tytuł byłej pani premier przyznała rada miasta. - Jestem poznanianką i tak się czuję. Honorowe obywatelstwo jest uznaniem i potwierdzeniem tego, że jestem stąd - powiedziała po uroczystości.

Formalnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Poznania Hannie Suchockiej przyznano już w czerwcu. Niestety była pani premier nie mogła przyjechać wtedy do Poznania. Od 2001 roku piastuje urząd Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i to właśnie obowiązki służbowe powstrzymały ją przed przyjazdem do stolicy Wielkopolski w czerwcu.

Oficjalnie tytuł przyjęła w piątek z rąk prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego.

-Jestem Poznanianką i jak w reklamie telewizyjnej mogłabym powiedzieć "jestem i tak się czuję". Tytuł Honorowego Obywatela jest zewnętrznym dowodem uznania, potwierdza, że zawsze stąd byłam i za każdym razem tu powracam - dodała Suchocka.

Poznanianka od urodzenia

Hanna Suchocka urodziła się w 1946 r. w Pleszewie pod Poznaniem. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na tej uczelni uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Od lipca 1992 r. do października 1993 pełniła funkcję premiera. W 1997 w rządzie Jerzego Buzka była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Od 2001 r. jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej.

Suchocka została 26. Honorowym Obywatelem Poznania. Tytuł przyznano jej "w uznaniu zasług dla rozwoju niepodległej Rzeczypospolitej oraz głęboki szacunek dla postawy życiowej, uosabiającej patriotyzm i tradycyjne wielkopolskie wartości".

Autor: AB/par / Źródło: tvn24 Poznań/ PAP

Pozostałe wiadomości