Stalowe oszustwo na 120 tys. ton. Podejrzani w areszcie

Poznań

KWP Poznańwłoska stal została przez policję odzyskana w lutym tego roku

Policjanci z Poznania zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenie 120 ton stali z Włoch. - Oszuści podszyli się pod austriacką firmę - informuje policja. Włoski koncern poniósł straty w wysokości prawie 300 tys. zł. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu od pół roku zajmowali się wyjaśnieniem sprawy wyłudzenia wysokogatunkowej blachy stalowej z włoskiego koncernu zajmującego się handlem stalą.

- W trakcie prowadzonego śledztwa okazało się, że oszuści podszyli się pod dużą austriacką firmę. Złożyli we Włoszech zamówienie z deklaracją płatności po dostarczeniu towaru - informuje podinsp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP Poznań.

Przewoźnicy nic nie wiedzieli

Gdy wszystko było doprecyzowane, do włoskiego dostawcy oszuści wysłali niczego nie świadomą polską firmę transportową.

- Kilka ciężarówek, na które załadowano 120 ton wysokiej jakości blach stalowych przyjechało do Poznania. Z wynajętego placu blacha była wywożona w kolejne miejsca, m.in. do Rawicza- relacjonuje Borowiak.

Tam właśnie, w lutym tego roku poznańska policja odszukała skradzioną blachę. Jej wartość wyniosła ponad 116 tys. złotych.

Do 10 lat więzienia

Na podstawie zebranych informacji zostało wszczęte śledztwo. Policjanci ustalili, że za oszustwem stoi Dawid B., mieszkaniec Brzegu w woj. opolskim. Funkcjonariusze ustalili również, że Dawidowi B. pomagali Piotr M. z Oławy i Katarzyna S. z Brzegu.

- Prokurator nadzorujący śledztwo zaakceptował plan realizacji sprawy i w miniony czwartek zatrzymano trójkę podejrzanych. Ogłoszone zostały im zarzuty wyłudzenia stali o znacznej wartości. Za to przestępstwo grozi im do 10 lat więzienia. Na wniosek policji i prokuratury Sąd aresztował Dawida B.- informuje Borowiak.

Autor: kk//ec / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: KWP Poznań