Spalony wrak samochodu zniknął z ulic Poznania. "Rocznie usuwamy ich około 500"

Poznań

Straż Miejska PoznńZ ulic Poznania zninkął kolejny wrak

Mimo że spłonął jeszcze w grudniu ubiegłego roku, dopiero teraz strażnicy miejscy na prośbę ZDM-u mogli usunąć z jednej z ulic Poznania wrak spalonego samochodu. - Był on częścią sprawy prowadzonej przez policję - mówi Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

Jak przyznaje Piwecki, przykład tego konkretnego, spalonego wraku jest wyjątkowy, jednak ogólnie w mieście strażnicy rocznie usuwają około 500 opuszczonych i nieużywanych pojazdów. Niektóre na odholowanie czekają dłużej, inne krócej.- Wszystko zależy od tego kiedy zobaczymy, że samochód wygląda jakby nie był używany od długiego czasu. Tak właśnie brzmi definicja wraku w prawie o ruchu drogowym - wyjaśnia Piwecki.Poznań w czołówceWedług Piweckiego Poznań znajduje się w czołówce pod względem liczby usuwanych wraków z ulic miasta.- Jesteśmy wysoko. Szczecin i Kraków są na poziome Poznania. W minionym roku usunęliśmy 482 wraki z poznańskich ulic. Kolejne pojawiające się przykłady pokazują jednak, że cały czas jest dużo do zrobienia - przyznaje.Piwecki zwraca też uwagę na inny problem. Wraki często są bowiem używane jako darmowa powierzchnia reklamowa, co stanowi osobny, poważny problem.- Pytanie czy to jest dopuszczalne przez prawo. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Problem zaczyna narastać. Jeśli samochód, nawet nieużywany do jazdy, będzie zadbany i będzie miał opłacone OC, to może stać - tłumaczy Piwecki.482 z 395 tys.Jak podaj straż miejska, na terenie Poznania zarejestrowanych jest ponad 395 tys. pojazdów. Tylko w 2012 roku Wydział Komunikacji UMP wydał ponad 137 tys. dowodów rejestracyjnych stałych i okresowych.- Liczby te obrazują skalę problemów jaką niesie rozwój motoryzacji - od problemów z przepustowością dróg, poprzez miejsca do parkowania, a na pojazdach wyeksploatowanych kończąc. Stąd tak ważna staje się wiedza właścicieli pojazdów nieużywanych o ich obowiązkach wynikających z przepisów prawa, a w szczególności, o procedurach wyrejestrowania pojazdu, o darmowej utylizacji, a także o obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia OC - mówi Piwecki.

Straż miejska informuje, iż samochody pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub te, których stan wskazuje na to, że nie są używane od długiego czasu, mogą zostać usunięte z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Autor: kk//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska Poznań