Członek komisji wyborczej w Słubicach zakażony koronawirusem

TVN24 | Poznań

Źródło:
TVN 24
Spada liczba zakażeń w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Spada liczba zakażeń w Polsce

Nowy przypadek zakażenia koronawirusem w Lubuskiem. To mieszkaniec powiatu słubickiego, członek komisji wyborczej - informuje burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Kwarantanną objęto 38 osób, w tym sześciu pracowników urzędu miasta i trzy osoby ze starostwa powiatowego.

O nowym przypadku zakażenia koronawirusem w Lubuskiem poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki. "Pacjent pochodzi z powiatu słubickiego" - czytamy w komunikacie. Jak udało się ustalić, chodzi o mężczyznę, który 19 czerwca brał udział w szkoleniu obwodowych komisji w urzędzie miejskim w Słubicach.

- Mamy sześć osób, które zostały objęte kwarantanną. Są to pracownicy, którzy mieli kontakt z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem, członkiem komisji wyborczej. Jeszcze dzisiaj do moich pracowników przyjedzie "wymazobus" i pobierze od nich próbki - mówi Mariusz Olejniczak, burmistrz Słubic. Wyniki badań tych osób mają być znane w sobotę rano.

Jak chronić się przed koronawirusemPAP/Maria Samczuk

Co z wyborami? Decyzja po wynikach

Wiadomo już, że kontakt z zakażonym mieli też pracownicy Starostwa Powiatowego. To trzy osoby, one również zostały skierowane na kwarantannę i badania. Starosta jest po rozmowie z przedstawicielami powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. - Na ten moment wybory nie są zagrożone - twierdzi Leszek Bajon, starosta słubicki.

- O tym, czy wybory odbędą się tak, jak planowano, będzie decydował burmistrz i komisarz wyborczy. Ostateczna decyzja zostanie podjęta najprawdopodobniej po tym, jak nadejdą wyniki badanych osób. Może to być dziś wieczorem lub w sobotę rano - przekazuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego.

Oprócz wyżej wymienionych, kwarantannie poddano jeszcze 29 osób (chociaż Chmielińska-Ciepły informowała początkowo o 24), które miały bezpośredni kontakt z zakażonym - Są to osoby z powiatu słubickiego i gorzowskiego. Ponadto pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym są członkowie rodzin, 45 osób - przekazała po godzinie 14 Dorota Konaszczuk, Lubuski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Dodaje, że wyniki wszystkich badań osób poddanych kwarantannie mają być znane w sobotę.

Starosta Leszek Bajon zwołał posiedzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego, żeby omówić sytuację w gminie i w powiecie. Rozpocznie się o godzinie 16 w piątek, uczestnikami mają być między innymi burmistrz Mariusz Olejniczak, przedstawiciele sanepidu, policji i straży pożarnej.

ww

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Google Street Viev