Poznań

"Ślimak" z Poznania oglądany na całym świecie

Poznań

TVN24Operację mogli oglądać lekarze na całym świecie

Dwie operacje leczenia wad słuchu wykonane w Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pokazane zostały w czwartek ramach międzynarodowych naukowo-szkoleniowych transmisji internetowych. Lekarzy z Poznania oglądali ich koledzy na całym świecie.

Transmisje były częścią międzynarodowej sesji internetowej (7th Global Otology-Neurotology Live Surgical Broadcast) organizowanej przez Live International Otolaryngology Network Foundation a koordynowanej przez Uniwersytet Medyczny w Utrechcie (Holandia).

32 operacje w 6 godzin

Od godziny 9.00 do 15.00 pokazano 32 operacje przeprowadzone w 18 ośrodkach medycznych na świecie.

- Transmisje te mają służyć pomocą lekarzom na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się takich jak Indie, Chiny czy Pakistan. Tam w kinach organizowane są pokazy dla tysięcy lekarzy. W ubiegłym roku transmisje obejrzało 50 tys. zarejestrowanych lekarzy - powiedział szef Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Witold Szyfter.

Wszczepili ślimaka

Poznańscy lekarze, dla potrzeb sesji transmitowanej w sieci, przeprowadzili operację wszczepienie do ucha hybrydowego implantu ślimakowego oraz operację leczącą otosklerozę, podczas której zniszczone strzemiączko w uchu zastępowane jest protezą.

- W operacjach wszczepiania hybrydowych implantów ślimakowych jesteśmy drugim po Hanowerze ośrodkiem na świecie pod względem liczby zoperowanych pacjentów - przypomniał prof. Szyfter

Na żywo po raz ósmy

Każda transmitowana operacja była komentowana na bieżąco przez lekarza wykonującego i omawiana przez naukowców z Anglii, którzy obserwowali ją w studiu i zadawali prowadzącym operacje pytania przesyłane do nich od lekarzy z całego świata.

Po zakończeniu wszystkich transmisji odbywa się wideokonferencja z lekarzami prowadzącymi, którzy podsumowują swoją prace. Poznańska Klinika od 2009 roku przeprowadziła już osiem Sesji Chirurgii Live. Lekarze współpracują przy realizowaniu transmisji z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Autor: fc/pa / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24