TVN24 | Poznań

Znaki, drogowskazy i urządzenia, których nie zobaczysz już na trasie

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja wewnętrzna
Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja wewnętrznaGDDKiA
wideo 2/4
GDDKiAIzba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja wewnętrzna

Słupy milowe, znaki, walec drogowy, a nawet ręcznie sporządzane plany liniowe dróg - to tylko niektóre z eksponatów, które można obejrzeć w Skwierzynie (woj. lubuskie). To właśnie tam przed laty drogowcy utworzyli izbę, w której gromadzą nietypowe przedmioty związane z historią drogownictwa.

Zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zachęca do odwiedzenia Izby Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie (woj. lubuskie). Na opublikowanych filmikach można zobaczyć część zebranych eksponatów.

Początek Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie dał słup milowy w formie obelisku. Znaleziony na poboczu remontowanej drogi i ocalony przed zniszczeniem w 1979 r. przez ówczesnego kierownika Obwodu Drogowego w Skwierzynie Stanisława Brzezińskiego. - Słup leżał na skrzyżowaniu drogi 133 i drogi numer 3 jako element usunięty z pasa drogowego w czasie modernizacji nawierzchni. Ogromne zainteresowanie miejscowych kamieniarzy doprowadziło do tego, że zgarnąłem go i ustawiłem przed obwodem - mówi na nagraniu Stanisław Brzeziński.

W niedługim czasie pan Stanisław zgromadził tak wiele pamiątek, że w 1980 r. jego staraniem na terenie Obwodu Drogowego stworzono Izbę Pamięci Drogownictwa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Słup milowy dał początek Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie
Słup milowy dał początek Izbie Pamięci Drogownictwa w SkwierzynieGDDKiA

Drogowe pamiątki w jednym miejscu

W zbiorach izby znajduje się blisko 350 eksponatów. Są to różnego rodzaju pamiątki związane z drogownictwem, takie jak: walec konny, zbiór kamieni milowych, znaki drogowe, czy urządzenia drogowe. Ekspozycja składa się z dwóch części.

Na zewnętrz można zobaczyć drogowskazy i to od tych współczesnych po te kamienne z czasów XIX wieku. - Są datowane na 1823/24 rok. Litery są na nich wyciosane. Po wojnie zastosowano drogowskazy ramienne. Tło było żółte, obramowanie czarne i napis też. Jeśli na drogowskazie nie było obwódki to było wiadomo, że to droga gruntowa - wyjaśnia pan Stanisław.

Kolekcja drogowskazówGDDKiA

Na wystawie znajduje się też drogowskaz, który wskazywał w jakim kierunku powinni jechać kibice, którzy wybierali się na polskie stadiony podczas Euro 2012.

Z kolei wewnątrz znajdują się przedmioty, które ze względu na warunki atmosferyczne mogłyby ulec zniszczeniu. W gablotach są też dokumenty. - To pamiątki po ludziach, nakazy pracy, różnego rodzaju certyfikaty, plany liniowe dróg, które wykonywane były ręcznie - wylicza opiekun izby.

Od kilkudziesięciu lat w izbie gromadzone są pamiątki związane z drogownictwemGDDKiA

Nie brakuje też urządzeń pomiarowych czy wyposażenia stanowisk dróżnika i cieśli mostowego. W izbie zgromadzono też dawne fotografie prac, które prowadzono w drogownictwie.

Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja zewnętrzna cz. 2
Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja zewnętrzna cz. 2GDDKiA

Bezpłatne zwiedzanie

Pan Stanisław, pomimo że jest już na emeryturze, wciąż opiekuje się izbą i pozyskuje nowe eksponaty. Zgromadzone w izbie eksponaty są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających we wtorki i środy od godziny 8 do 13 oraz w czwartki od godziny 8 do 11. Można również umówić się w innych godzinach, po wcześniejszym kontakcie z opiekunem izby pod numerem telefonu 601 965 478. Izba Pamięci Drogownictwa mieści się w Skwierzynie na terenie Obwodu Drogowego GDDKiA, przy ul. Gorzowskiej 17a.

Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja zewnętrzna
Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie. Ekspozycja zewnętrzna GDDKiA

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości