Poznań

Skanowali mumie, teraz zrobili laserową kopię fragmentu Poznania

Poznań

Laserowy model fragmentu Poznania
Scanning 3DLaserowa kopia terenów położonych przy dworcu głównym

Gra komputerowa, której akcja toczy się na terenie poznańskich Wolnych Torów? Teraz to możliwe. Przy okazji modernizacji Dworca Głównego powstał laserowy model tego miejsca.

Teren tzw. Wolnych Torów przy dworcu Głównym został oczyszczony z zabudowań. W tym miejscu powstać ma część infrastruktury Nowego Dworca. Zanim przygotowano je pod inwestycję, na polecenie konserwatora zabytków wszystko zostało dokładnie zinwentaryzowane. Zastosowano do tego spektakularną technologię - skanowanie laserowe.

Miliardy danych, godziny pracy

- Wybraliśmy 300 miejsc pomiarowych, z których laserowo pobieraliśmy punkty. Skanowaliśmy teren przez 6 dni, po 18 godzin dziennie. Łącznie pobranych punktów były więc miliardy. Każdy z nich można przy tym zlokalizować. Po skanowaniu następne 10 dni zabrała nam obróbka materiału - relacjonuje Piotr Wełniak z firmy Scanning 3D, która wykonała pomiary.

Z miliardów punktów powstał precyzyjny, trójwymiarowy model całego terenu. Jego dokładność robi wrażenie. Dopuszczalny błąd urządzenia skanującego to zaledwie 2 milimetry na 25 metrów. Takiego błędu nie da się zauważyć.

Skanowali nawet mumie

- O cenie wolałbym nie mówić, jest to sprzęt bardzo, bardzo drogi. Nie jest natomiast duży. Aparat waży około 20 kilogramów, do tego statyw. Obsługują go dwie osoby - mówi Wełniak.

I dodaje, że w Polsce jest tylko kilka firm, które mogą wykonać podobną inwentaryzację. Zleceń więc nie brakuje, a niektóre są... co najmniej nietypowe. - Skanowaliśmy już zabytki, budynki po pożarach, na prośbę straży pożarnej, a nawet mumie. Myśleliśmy też o zastosowaniu tej technologii do gier komputerowych, ale póki co żaden producent się do nas nie zgłosił - wyjaśnia Wełniak.

Firma z Leszna wykonała laserowy model wolnych torów przy dworcu głównym w Poznaniu
Firma z Leszna wykonała laserowy model wolnych torów przy dworcu głównym w PoznaniuScanning 3D

Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Scanning 3D | Scanning 3D

Pozostałe wiadomości