Sanepid zamyka wielkopolskie kąpieliska. Przez bakterie i sinice

TVN24

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Moovi-Piotr MwabaKąpieli zakazano m.in. w Jeziorze Krzyckim na kąpielisku w Gołanicach

W Błażejewku nad Jeziorem Bnińskim oraz w Gołanicach nad Jeziorem Krzyckim nie wolno się kąpać. W obu przypadkach wykryto bakterie e. coli. W Wielkopolsce w ostatnich dniach zabroniono kąpieli także w dwóch innych miejscach.

Już w piątek zakaz kąpieli wprowadzono w Błażejewku (gmina Kórnik). W Jeziorze Bnińskim sanepid stwierdził występowanie bakterii Escherichia coli.

Bakterie zwalczają motorówkami

Podobna sytuacja jest w Gołanicach (pow. leszczyński).

- Po otrzymaniu wyników, w sobotę około godz. 11.00, wydaliśmy komunikat o zakazie kąpieli w Jeziorze Krzyckim - poinformowała lokalne Radio Elka Krystyna Tycner z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie.

W weekend WOPR "wietrzył "jezioro za pomocą motorówek. Dopływ tlenu ma pomóc zmniejszyć stężenie bakterii w jeziorze. Przyspieszyć mogą to również weekendowe opady deszczu.

Po przeprowadzeniu badań kolejnych próbek, sanepid może zezwolić na kąpiele.

Enterokoki w Pniewach

Jak informuje sanepid, wysoki poziom innych bakterii, enterokoków, spowodował z kolei zamknięcie kąpieliska Łazienki w Pniewach (pow. szamotulski) nad Jeziorem Pniewskim.

Bakterie e. coli i enterokoki to dwa groźne dla zdrowia człowieka szczepy. Wywołują m.in.: zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, zakażenia układu moczowo-płciowego, mdłości i wymioty.

Sinice w Ostrowie Wlkp.

Od 26 lipca zakaz kąpieli obowiązuje także w Ostrowie Wielkopolskim. Kąpielisko Piaski - Szczygliczka zamknięto w związku z zakwitnięciem sinic.

O ile obecności bakterii w jeziorze sami nie zaobserwujemy, o tyle uda się nam to w przypadku sinic - na wodzie widoczne są wówczas pływające zielone smugi. Toksyny wydzielane przez sinice podrażniają skórę i powodują zatrucia pokarmowe, a także uszkadzają wątrobę i układ nerwowy.

Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań, Radio Elka

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Moovi-Piotr Mwaba