Rośnie wielka biblioteka

Poznań

Piotr WagnerGmach widziany od dołu

Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności jest już prawie gotowy. Trwają prace wykończeniowe. Pierwsi czytelnicy mają skorzystać z nowego miejsca na przełomie marca lub kwietnia 2013 roku.

- Według pierwotnych planów biblioteka miała być oddana na koniec maja. Prace się przedłużyły - mówi dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Wojciech Spaleniak.

- Wykańczanie gmachu powinno się zakończyć się w ciągu 2-3 miesięcy. Potem ma nastąpić odbiór techniczny budynku. Wtedy będziemy mogli pomyśleć o przeprowadzce - dodaje Spaleniak.

Tysiące książek w nowym miejscu

W nowym gmachu mieścić się będą wypożyczalnia książek, czytelnia, zbiory specjalne oraz magazyny książek nowych. Zostanie tam przeniesiona cała filia biblioteki z ul. Św. Marcin.

W zabytkowym budynku biblioteki przy Placu Wolności pozostanie administracja i dyrekcja. Po przeprowadzce zostaną wolne tam 3 duże sale, które zostaną przekazane na działalność kulturalną.

Nowa biblioteka będzie mieć powierzchnię 9,5 tys. mkw. Pomieści około 400 tys. książek i multimediów. Dla czytelników i pracowników biblioteki będzie dostępny parking podziemny na 30 samochodów.

Koszt inwestycji to 73 miliony złotych, z czego 60 proc. pochodzi z miejskiego budżetu, a 40 proc. to pieniądze pozyskanie z UE.

Nowy budynek został zaprojektowany przez JEMS Architekci - biuro architektoniczne ze stolicy.

Autor: mw/mz/k / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wagner