Poznań

Rogale od prezydenta dla prezydenta

Poznań

Kancelaria Prezydenta RPPrezydent Komorowski otrzymał kosz pełen rogali

- W przededniu Święta Niepodległości w imieniu mieszkańców Poznania miałem okazję przekazać Prezydentowi Komorowskiemu poznańskie rogale świętomarcińskie. Niech wszyscy wiedzą, że Poznań świętuje 11 listopada w wyjątkowy sposób - chwali się na swoim profilu na Facebooku prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Kosz Rogali Świętomarcińskich prezydent Bronisław Komorowski dostał przy okazji wtorkowej wizyty Ryszarda Grobelnego w Warszawie.

Prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich został jednym z 20 członków Kapituły Nagrody Obywatelskiej powołanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wśród członków kapituły są samorządowcy, naukowcy i dziennikarze. Ryszard Grobelny jest jedynym w kapitule urzędującym prezydentem polskich miast.

Bronisław Komorowski chce w ten sposób wyróżnić nowatorskie formy współpracy obywateli na rzecz dobra wspólnego oraz współpracy obywateli i władz lokalnych na rzecz rozwoju lokalnego. Po raz pierwszy Nagrody Obywatelskie zostaną wręczone w dniu Samorządu Terytorialnego w maju 2013 roku, a trafią w ręce samorządów, organizacji i pojedynczych obywateli.

Rozdawał ubogim

Rogale świętomarcińskie są od lat wypiekane w Poznaniu na imieniny ulicy Święty Marcin. Mają one przynieść bogactwo i szczęście.

Tradycja wypiekania rogali sięga 1891 roku, kiedy proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Marcina wezwał wiernych, aby wzorem patrona dzielili się z ubogimi. Na apel odpowiedział między innymi jeden z cukierników, który upiekł rogale i rozdawał je przed kościołem.

Zjedzą 600 ton

Cukiernicy szacują, że w tym roku poznaniacy zjedzą około 600 ton przysmaku z białym makiem. Rogale świętomarcińskie posiadają Certyfikat Produktu Regionalnego Unii Europejskiej, dlatego mogą być wypiekane tylko w Poznaniu i okolicach.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta RP

Pozostałe wiadomości